Bakanlık 6 ilde toplam 16 kamu taşınmazını kiraya verecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya’nın tarihi Kaleiçi bölgesinde bulunan kamuya ait 9 ayrı taşınmazı, üzerindeki tescilli yapılarla birlikte turizmcilere tahsis edecek.

12/09/2023 23:24
Bakanlık 6 ilde toplam 16 kamu taşınmazını kiraya verecek

Bakanlığa bağlı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 2023/2 Kamu Taşınmazı Tahsis Şartnamesine göre Antalya kent merkezinin yanı sıra Aksu, Serik ve Manavgat ilçelerindeki kamu taşınmazları tahsis listesine konuldu.

Kaleiçi’nde, Yat Limanı’na bakan surlara bitişik olan yapılar daha önce de otel ve restoran olarak kullanılıyordu. İzinsiz uygulamaların yapıldığı tescilli yapıların en az 250 Milyon TL katılım payı üzerinden yeniden tahsis edilmesi planlanıyor. Daha önce Bakanlığın kiraladığı Kaleiçi’ndeki tescilli yapılarda onaylı projeye aykırı imalatların yapıldığı, Koruma Bölge Kurulu’nun ise bu uygulamaların kaldırılmasını istediği ortaya çıktı.

"Yatırımcılar tahsis şartnamesini elde etmek için Bakanlığa 50 Bin TL ödeyecek"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 2023/2 nolu Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsis Duyurusu geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlık, Antalya, İzmir, Kırşehir, Muğla, Ordu ve Trabzon’da toplam 16 ayrı kamu taşınmazını turizm amaçlı yerli ve yabancı yatırımcılara tahsis edecek. 15 Eylül’de başvuru süresi dolacak olan tahsis listesinde Antalya’dan toplam 6 ayrı kamu taşınmazı yer alıyor. SoL Haber'in aktardığına göre, yatırımcılar tahsis şartnamesini elde etmek için Bakanlığa 50 Bin TL ödeyecek.

Listeye göre Antalya en çok taşınmaz kiralanacak il

Antalya’nın tarihi kent merkezi olan Kaleiçi’nin yanı sıra Aksu (Kemerağzı), Manavgat (Kızılağaç ve Sorgun) Serik’te ise Belek bölgesinde yer alan orman arazisi tahsis edilecek.

İzmir’in Seferihisar, Menderes ve Selçuk ilçeleriyle, Kırşehir’in il merkezinde, Muğla’nın Bodrum, Ordu’nun Kabadüz, Trabzon’un ise Akçaabat ilçelerinde bulunan kamuya ait taşınmazlar turizm amaçlı tahsis edilmesi planlanan yerler arasında.

Kaleiçi'ndeki taşınmazlar 250 Milyon TL'den başlayacak

Bakanlığın tahsis listesinde bulunan Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Tuzcular Mahallesi’ndeki (Kaleiçi)  toplam 9 parsel, en yüksek bedel üzerinden artırmaya sokulacak taşınmaz olarak belirlendi. Tarihi kent surlarının bitişiğinde bulunan ve kentsel sit alanı içerisinde kalan parseller üzerindeki tescilli yapılarla birlikte en az 250 Milyon TL başlangıç bedeliyle yerli ve yabancı turizm yatırımcılarına tahsis edilecek. Tahsis edilecek taşınmazların yatak kapasitesinin ise restorasyon projesine göre belirleneceği kaydediliyor.

Bakanlığın kiraya verdiği tarihi yapılarda izinsiz uygulama

Kaleiçi Kırkmerdiven’in doğusundaki surlara bitişik olan tahsise konu taşınmazlar, Tuzcular Mahallesi, 154/1, 154/2, 154/3, 154/4, 154/5, 154/6, 154/7, 154/17, 154/18 nolu parsellerden oluşuyor. 154 ada 17 nolu ve 154 ada 18 nolu parsellerin onaylı koruma amaçlı imar planında ‘Anıt’ olarak tanımlanan kısımlarının tahsis kapsamı dışında tutulacağı belirtilirken söz konusu parsellerde bulunan tescilli sivil mimari örneği yapıların daha önce otel olarak kullanıldığı sırada izinsiz uygulamalara maruz kaldığı öğrenildi.

Koruma Bölge Kurulu izinsiz uygulamaların kaldırılmasını istedi

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 30 Mart 2023 tarih, 15748 nolu kararında; söz konusu taşınmazlardaki yapıların 2012’de Kurul kararı ile uygun bulunan restorasyon ve tadilat projelerinin olduğu ancak 2021’de alınan bir başka Kurul kararında taşınmazlardaki izinsiz ve aykırı uygulamaların projeye uygun hale getirilmesi gerektiği kaydedilerek, “Kiralama süresi sona eren tesisin 21.02.2023 tarihinde tahliye edildiği, otel olarak kullanılan sivil mimarlık örneği yapılarda onaylı restorasyon tadilat projelerine göre kısmi uygulamalar yapıldığı ancak yapıların proje bütününde uygulamasının tamamlanmadığı, yapıların bazı bölümlerinde ise onaylı projelere aykırı uygulamalar ile bahçe ve teras olarak kullanılan açık alanlarda projelerde yer almayan pergola, gölgelik, sundurma vb. mimari elemanlar bulunduğunun Kurula sunulan bilgi ve belgelerden anlaşıldığı, gölgelik-pergola-sundurma gibi açık alanlarda bulunan izinsiz ve aykırı uygulamaların ilgili Belediyesi ve Müze Müdürlüğü denetimde ivedilikle kaldırılmasının sağlanmasına, tescilli yapılarda gerçekleştirilen aykırı uygulamaların, meydana gelen bozulmalar ile birlikte güncel rölöve çalışması yapılarak tespit edilmesinden sonra bundan sonraki kullanımı da dikkate alınarak hazırlanacak restorasyon tadilat projesi ile değerlendirilmesine” karar verildiği belirtiliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.