Bakan Ersoy, Türkiye'ye bir günde ne kadar turist geldiğini açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, FOX TV’de yayınlanan ve İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programının konuğu oldu.

30/05/2022 13:04
Bakan Ersoy, Türkiye'ye bir  günde ne kadar turist geldiğini açıkladı

Programda turizm gündemine ilişkin değerlendirme ve açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, Rusya-Ukrayna savaşının turizm sektörü üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için atılan adımları, sezon öncesi yürütülen tanıtım çalışmalarını ve yaz sezonuna yönelik ilk rakamları izleyicilerle paylaştı.

42 milyon turist, 35 Milyar Dolar turizm geliri hedefimizi koruyoruz

2022 yılına 42 milyon turist, 35 Milyar Dolar turizm geliri hedefiyle başladıklarını belirten Ersoy, Türkiye’nin turizmdeki iki önemli pazarı olan Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşa rağmen, bu hedefi kuruduklarını söyledi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; “Türkiye gibi jeopolitik konuma sahip bir ülkede yaşıyorsanız, çeşitli sebeplerle krizler yaşamanız her zaman olası. Geçmişte de krizleryaşandı. Maalesef gelecekte de krizler olacak. Türkiye turizmi olarak krizlerle yaşamayı öğrenmeliyiz. Krizlerle baş etmenin yolu da, pazar çeşitliliği olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

140 ülkede tanıtım... Dünyada en yoğun tanıtım yapan ülkeyiz

Pazar çeşitliliği konusundaki adımları 2019 yılında atmaya başladıklarını belirten Bakan Ersoy, şu anda dünyada turizm konusunda açık ara en yoğun ve etkili tanıtım yapan ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı. Kültür ve Türizm Bakanı Ersoy, son dönemde turizm konusunda uluslararası arenada yürütülen tanıtım çalışmaları hakkında, şu bilgileri verdi:

“Şu anda biz 140 ülkede tanıtım yapıyoruz. Televizyon tanıtımları ve dijital alanlarda tanıtımlar yapıyoruz. Global televizyon kanallarıyla da bu sene çalışmaya yapmaya başladık. CNN International, BBC International, Al Jazeera gibi. Onlarla birlikte de 200 ülkeye kadar da çıkabiliyoruz. Bize yoğun yolcu veren 40 pazarda çok yoğun tanıtım yapıyoruz. Son olarak diğer pazarlara da yayılıyoruz. Bunu pazar çeşitliliği için yapıyoruz.”

Günde ortalama 150 bin turist

Mayıs ayı itibariyle İstanbul’dan günde ortalama 50 bin, Antalya’dan turist girişlerinde ise, dün itibariyle günde 60 bin rakamının geçildiğini açıklayan Bakan Ersoy, “Türkiye geneline baktığınız zaman bu hafta itibariyle ortalama günlük 150 bin turist girişi oluyor” diye konuştu.

43 ülkede170 tur operatörleriyle ikili anlaşmalar 

43 ülkede tur operatörleriyle ikili anlaşmalar yapıldığını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "43 ülkede 170’e yakın tur operatörüyle ikili anlaşmalar yapıyoruz. Tanıtım anlaşmaları yaptık.

Onlarla da iletişim içerisindeyiz. Aynı şekilde 32 ülkeden şu anda 3 binden fazla kanaat önderini, gazetecileri, influencer’ları Türkiye’ye getiriyoruz. Çağımızın tüm iletişim yöntemlerini kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

Turizm sektörü 2022 yılını nasıl kapatır?

İsmail Küçükkaya’nın “Yılı nasıl kapatırız?” sorusuna verdiği yanıtta, 42 milyon turist, 35 Milyar Dolar turizm geliri hedefine sadık olduklarını yineleyen Bakan Ersoy, “Biz strateji değişikliğine gittik. Bu jeopolitik ortamda yaşamayı öğreneceğiz dedik. Rusya – Ukrayna çatışmasına rağmen yılbaşında koyduğumuz hedefimizi koruduk. Hedefimiz; 42 milyon turist 35 milyar dolar turizm geliri… İnşallah bu hedefimizi de geçeceğiz" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.