Bakan Ersoy: Türk turizminde yeni dönem başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Antalya'ya Swandor Toprapı Palace Otelde düzenlenen, Fvw Turizm Kongresi'nde yaptığı konuşmada, ''Türkiye turizminin 2022 yaz sezonunda yakaladığı olağanüstü başarıyı değerlendireceğimiz ve gelecek dönem hedeflerimizi konuşacağımız bu toplantıda sizlerle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum'' dedi.

03/11/2022 13:20
Bakan Ersoy: Türk turizminde yeni dönem başlıyor

Türkiye’nin Avrupa’da ‘en köklü ilişkilere sahip olduğu’ ülkelerin başında gelen Almanya'nın geldiğini vurgulayan Bakan Mehmet Ersoy, şunları söyledi:

''Almanya aynı zamanda en önemli turizm pazarlarımızdan biri. Almanya'daki iş ortaklarımızla bugüne dek yaptığımız tüm iş birlikleri iki taraf için de önemli kazanımlarla sonuçlandı. Siz değerli tur operatörleriyle gerçekleştirdiğimiz bu toplantımızın da benzer şekilde verimli ve olumlu geçeceğine inanıyorum.

2022 yılının dokuz aylık rakamlarına baktığımızda, Alman ziyaretçilerin, önceki yıllarda olduğu gibi ilk sırayı başka ülkelere kaptırmadığını görüyoruz. Ocak-eylül döneminde 4,5 milyondan fazla Alman ziyaretçiyi ülkemizde ağırladık.

Almanya birinci sırada

Bu rakamla Almanya, Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında yüzde 13.1’lik oranla birinci sırada.

Sizlerin de tahmin edeceği üzere bu başarılar rastlantısal değil. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, ülkemizin turizm potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarmak, ‘sürdürülebilir bir turizm modeli’ oluşturarak tarihi değerlerimizin ve doğamızın geleceğini korumak ve uluslararası sahnede destinasyonlarımızı en iyi şekilde tanıtmak için çok yönlü projelere imza atıyoruz.

Bu çalışmalar kapsamında, 2019 yılında hayata geçirdiğimiz Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, esnek yapısı, hızlı karar alıp uygulama kabiliyeti ve uzman kadrosuyla Almanya’nın da aralarında bulunduğu 200’den fazla ülkede Türkiye’nin tanıtımını yapıyor.

Şu an 10 tanıtım filmimiz 200 ülkenin dijital kanallarında, global veya ulusal TV kanallarında izleyicilerle buluşuyor.

Tanıtıma büyük önem veriyoruz

TGA, PR alanında da son derece kapsamlı çalışmalar yürütüyor. 2022 yılında bugüne dek 79 ülkeden basın mensubu, kanaat önderi ve tur operatörü olmak 4.500’e yakın kişiyi ülkemizde misafir ettik. Yıl sonuna kadar bu sayının 6.000’i geçmesini hedefliyoruz.

Bu yıl Almanya’dan basın mensubu, kanaat önderi ve tur operatörlerinden oluşan 756 kişiyi ülkemizde ağırlayarak farklı destinasyonları deneyimleme fırsatı sağladık. Dünyanın en başarılı dijital platformlarından biri olan GoTürkiye portalı, ülkemizin kültür ve turizm alanında sahip olduğu her ayrıcalığı, özgünlüğü ve değeri sürekli güncellenen 104 alt marka ve destinasyonda, 3 bine yakın başlıkta tüm dünyaya tanıtıyor.

Go Türkiye, yıl başından bu yana 125 milyon ziyaretçi aldı. Goturkiye Instagram sayfası ise 2 milyondan fazla takipçisi ile en yüksek takipçili ülke hesaplarının üçüncüsü konumunda bulunuyor.

İstanbul Michelin Rehberi’ne katıldı

Türkiye, ‘turizm sektörü söz konusu olduğunda’ konsepti sadece deniz-kum-güneşle sınırlandıramayacağınız, dünya turizmine yön verecek ölçüde zenginliğe ve çeşitliliğe sahip bir ülkedir.

Eşsiz bir kültürel mirasa ev sahipliği yapan ve bugün dünyanın en dinamik metropollerinden biri olan İstanbul, bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay Michelin Rehberi’ne katıldı. Michelin’in 11 Ekim’de İstanbul’da düzenlediği törende, 4 restoranımız 1 Michelin Yıldızı, 1 restoranımız ise 2 yıldız almaya layık görüldü. Ayrıca toplam 53 restoranımız ise Michelin Rehberi’nde tavsiye edilen restoranlar arasına girdi. 

Michelin Rehberi’nin İstanbul’a gösterdiği bu ilgi, Türkiye’nin gastronomi turizminde de ön sıralarda olduğunun kanıtıdır. 

Türkiye, önümüzdeki sene itibarıyla hepinizin yakından bildiği Güvenli Turizm Sertifikası’nın başarısını, Global Sustainable Tourism Council ile yaptığı iş birliğiyle bir adım ileriye taşıdı. GSTC ile sürdürülebilir turizm alanında ‘ulusal bir program geliştiren ilk hükümet’ olarak bir işbirliğine gittik.

Yaptığımız protokol kapsamında, ‘Güvenli Turizm Sertifikası’, ‘Güvenli ve Sürdürülebilir Turizm Programı’ olarak yola devam edecek.

Program kapsamında tesisler, bağımsız değerlendirmeye tabi olacak. Uluslararası standartlarda faaliyet gösteren ve alanında yetkinliklerini kanıtlamış bağımsız denetim firmaları tarafından belgelendirilecek. Belgeler yıllık olarak verilecek ve tesisler yılda bir kez tekrar denetimden geçerek belgelerini yenileyebilecekler.

61 tesis yeşil turizm sertifikası aldı

Küçük bir ek bilgi de sizlerle paylaşayım; denetimler 42 kriter üzerinden yapılıyor. Program tesislere geçiş kolaylığı sağlamak için 3 aşamalı olarak kurgulanıyor.

Şu ana kadar Türkiye’de ön denetimlere girerek tüm kriterleri sağlayan ve Yeşil Turizm Sertifikasını almaya hak kazanan 61 tesis bulunmaktadır. Bu tesislerin 43 tanesi Antalya’da bulunmakta. 1 Ocak itibari ile yeni açılacak konaklama tesislerine 1. aşama kriterlerini sağlama şartı getirdik. Mevcut tesisler de 2023 sonuna kadar 1. aşama kriterlerini sağlamış olacaklar.

Türkiye kazılarda dünyada birinci

Tüm bunların yanı sıra Türkiye, arkeoloji turizminde de adını ilk sıralara yazdırmış durumda.

Dünyanın ‘en yoğun’ ve ‘nitelikli’ arkeolojik çalışmalarına imza atan Türkiye, 2021 yılında 670 noktada kazılar gerçekleştirerek dünyada birinci oldu.

Taş Tepeler adıyla Şanlıurfa dolaylarında hayata geçirdiğimiz proje, Neolotik Çağ’a ilişkin sunduğu çığır açan verilerle dünya arkeoloji çevrelerinin yakından takip ettiği bir çalışma haline geldi. Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023 yılında Şanlıurfa’da “Dünya Neolitik Kongresi”ni düzenleyeceğiz ve Taş Tepeler’e dair son bilgileri burada tüm dünyaya duyuracağız.

Kruvaziyer turizminde ilk sıraya yerleşmek istiyoruz

Özel ehemmiyet gösterdiğimiz bir diğer turizm başlığımız ise kruvaziyer turizmi. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da hizmete açtığımız Galataport kısa sürede dünyanın en beğenilen kruvaziyer limanlarından biri konumuna yükseldi.

İstanbul’un önümüzdeki senelerde Avrupa'daki cruise destinasyonları arasında ilk sıraya yerleşmesini planlıyoruz. Yıl sonuna kadar İstanbul’un kruvaziyerde gördüğü talebi karşılayacak yeni bir port ihalesi gerçekleştirmek de hedeflerimiz arasında. İstanbul’un Avrupa’nın yeni ‘homeport’u olması yolunda çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz.

Burada İstanbul Havalimanı’na da ayrı bir parantez açmak istiyorum. 330 şehre doğrudan uçuş yapılan bu havalimanımız, dünyanın en iyi havalimanları arasında yer alıyor. Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin 2 katına çıkarılması için de çalışmalar sürüyor.

Türk turizminde yeni dönem başlıyor

Türk turizminde yepyeni bir dönemin yaşandığını gözler önüne seren tüm bu gelişmeler, ülkemizin önümüzdeki dönemde yakalayacağı başarıların sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Türkiye turizmi, bundan sonra da yoluna rekorlarla devam edecek…

Yıl sonunda 50 milyon turist, 44 milyar dolar hedefi ile yolumuza devam ediyoruz.

Alman turizm sektörünün siz değerli paydaşlarıyla gerçekleştirdiğimiz ve ilerleyen dönemde gerçekleştireceğimiz iş birliklerinin bu başarıdaki rolü kuşkusuz çok büyüktür.

Türkiye turizminin Almanya’daki tanıtımına verdiğiniz değerli katkılar için sizlere teşekkür ediyor, tüm toplantıların başarılı ve verimli geçmesi temennilerimle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.''


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.