Bakan Ersoy: Otelini açan pişman olmadı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, koronavirüs salgını ortamında turizmin iyi gittiğini söyledi. Ersoy, "Turizm geç başladı ama ağustos iyi geçti. Eylül rezervasyonları da iyi görünüyor. Oteller çok iyi bir ağustos performansı gösterdi. Özellikle 5 yıldız oteller çok iyi gitti” dedi.

11/09/2020 01:24
Bakan Ersoy: Otelini açan pişman olmadı

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, Bakan Mehmet Nuri Ersoy ile Bodrum’daki evinde yaptığı sohbeti köşesine taşıdı. Özkök, Bakan Ersoy'un turizm konusunda ihtiyatlı bir iyimserlikle konuştuğunu ifade etti. 

Ertuğrul Özkök’ün Bakan Ersoy ile Bodrum’daki evinde yaptığı röportaj şöyle:

"Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’la, yaz başında İstanbul’da buluşup nasıl bir pandemi yazı beklediğini konuşmuştuk.

Bakan turizmi çok iyi bilen, rahat konuşan, hiç öfkelenmeyen bir karaktere sahip.

O nedenle sohbet etmek keyifli oluyor...

Geçen cumartesi Bodrum’daki evinde buluşup geçen yazın sonuçlarını değerlendirdik.

Turizm konusunda ihtiyatlı bir iyimserlikle konuştu.

Çıkardığım sonuç, sezonun “beklenilenden ve umulandan iyi geçtiği” yolunda...

Yaz başında da sonunda da turizm konusunda en büyük coşkuyla konuştuğu konulardan biri Çeşme Yarımadası...

Kültür konusunda üç konunun üzerinde çok ısrarlı duruyor.

Birinci önceliği kesinlikle Galataport’tan başlayıp Galata Kulesi’ne kadar giden “Kültür Yolu”.

İkincisi Atatürk Kültür Merkezi...

Üçüncüsü arkeolojik kazılara hız kazandırmak.

Yaz başından bu yana eklenen yeni konu ise Malazgirt Savaşı olmuş.

O anlattı... Ben daha çok dinledim.

Ya tartışmalı konular....

Galata Kulesi... Çalışanların iç giysileri ile ilgili WhatsApp mesajı atan Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü konuları...

Galata Kulesi’ni bütün ayrıntıları ile anlattı. Ancak “Bunu açılışta herkesle paylaşacağım” diyerek açılışı beklememi istedi.

Müdür konusunda şunu söyledi:

“Soruşturma bitsin açıklayacağım...”

AĞUSTOS ÇOK İYİ GİTTİ EYLÜL DE İYİ GİDİYOR

Turizm geç başladı ama ağustos iyi geçti. Eylül rezervasyonları da iyi görünüyor. Bugün büyük uluslararası otellerinden birinin mülk sahibinden mesaj aldım. Ağustosta yüzde 87 doluluğu yakalamışlar. Şu sıra yüzde 100 dolu gidiyormuş.

OTELİNİ AÇANLAR PİŞMAN OLMADI

Oteller çok iyi bir ağustos performansı gösterdi. Özellikle 5 yıldız oteller çok iyi gitti. 2021 elbette 2019 gibi olmayacak ama kesinlikle 2020’den daha iyi geçecek. Herkes şimdiden hesabını buna göre yapmalı.

ŞU AN ANTALYA’YA HER GÜN 33 BİN TURİST İNİYOR

Dün Antalya Havaalanı’na 42 bin turist indi. Şu an günde ortalama 33 bin turist iniyor. Ağustos ayında Türkiye’ye 2.5 milyon turist geldi. Eylülde Antalya’ya 1 milyon bekliyoruz. Böyle giderse bu yıl gelen turist sayısı 15 milyonu bulacak. Bunun 2.5 milyonu yurtdışında yaşayan Türkler, 12.5 milyonu yabancı.

RUS OLİGARKIN MEGAYATI BU YAZ TÜRKİYE’YE GELDİ

Birçok dostum bana soruyor: “Meğer Türkiye’de ne çok megayat varmış”. Evet Türkiye zenginleşti, var, ama o megayatların azımsanmayacak bölümü Rus oligarkların. Avrupa pandemi dolayısıyla kapanınca çoğu teknelerini Sardunya, Hırvatistan, İbiza yerine Türkiye’ye getirtti. Türk sahillerini keşfetti. Eminim önümüzdeki yıllarda bu tanışmanın olumlu sonuçlarını göreceğiz.

HER OTEL HER AY 4 DENETİMDEN GEÇTİ

Sertifikalı otellerde sağlık denetimleri ve pandemi kriterlerine uyma çok iyiydi. Her otel her ay en az 4 denetimden geçti. Denetleme kriter sayısını 136’dan 152’ye çıkardık. Bu da ilerisi için çok iyi. Önümüzdeki yıl 50 odadan az turistik mekânlar için de denetleme getireceğiz. Çünkü bundan böyle ülke tanıtımı yaparken aynı zamanda sağlık tanıtımımızı da yapacağız.

BU YAZ EGE BÖLGESİ DE RUSÇA KONUŞAN TURİSTLE TANIŞTI

Turizm Bakanı olarak bu yıl beni en çok memnun eden gelişmelerden biri Ege’ye gelen turistin çeşitlenmesi oldu. Özellikle Bodrum ve sonra Çeşme Yarımadası Rusça konuşan turistle tanıştı. Çeşme’yi tanıdılar. Çeşme benim bu ülkenin geleceğinde en önem verdiğim yerlerden biri.

Biliyorsun Çeşme için bir master plan ve yatırım projesi hazırlama kararı almıştık. Bölgedeki bazı odalar itiraz etti. Ben de İzmir Ticaret Odası ile beraber İzmir Büyükşehir ve Çeşme Belediyelerinin ve STK’ların da görüşlerini alarak projeyi geliştireceğimizi söyledim.

Hep beraber hızla yol alıyoruz. Yakında 20 milyar dolarlık bir yatırım ile yıllık 4-5 milyar dolar getirisi olan bu bölgeyi Avrupa’nın en önemli turizm kültür ve gastronomi merkezlerinden biri yapacağız.

Devamı:https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ertugrul-ozkok/turizm-ve-kultur-sapkamla-bu-pandemi-yazi-nasil-gecti-41606442

Yorumlar