Bakan Ersoy’dan kafa karıştıran ‘otel kapasitesi’ açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, otellerde yarı kapasite kuralı koymadıklarını ama ‘sosyal mesafeyle ilgili sınıra baktıklarını’ söyledi.

20/05/2020 01:33
Bakan Ersoy’dan kafa karıştıran ‘otel kapasitesi’ açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, otellerin haziran ayında açılmaya başlayacağını ve yarı kapasite sınırının olmayacağını duyurdu.

Alem Dergisi’nin dün Instagram üzerinden yaptığı canlı yayına katılan Ersoy, koronavirüs salgını nedeniyle bu yazın sıkıntılı bir yaz olduğunu belirtti ve “Tek başına bizim başarılı olmamız yetmiyor. Çok aşamalı ve kademeli olacak. Yurt dışı hatlarını tekrar trafiğe açmamız gerekiyor. Sağlık konusunda tek bir alanda başarılı olmak yetmiyor. Koronavirüs'le savaşıyorken ekonomi virüsüyle savaşıyor hale geleceğiz ki başladı bu" ifadelerini kullandı.

Otellerin ne zaman açılacağına ilişkin değerlendirme yapan Ersoy, “İç pazarda kuvvetli olan markalar haziran ayı içerisinde yavaş yavaş açılmaya başlar diye düşünüyorum. Biz herhangi bir kapatma vermedik aslında. Hem yurt içi hem yurt dışı durdurulduğu için şimdi artan trafikle şimdi yavaş yavaş otellerde açılmaya başlayacaktır” dedi.

Kafa karıştıran açıklama

Turizm Bakanı, “Bizim kapasite ile ilgili bir sınırımız yok; sosyal mesafe ile ilgili bir sınırımız var. 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uyulduğu takdirde kapasitenin ne kadar olduğu Bilim Kurulu'nu ve bizi ilgilendirmiyor” dedi. Öte yandan Ersoy, uçuş durumlarının çok kısa bir sürede netleşeceğini dile getirdi.

Yorumlar