Bakan Ersoy: Beni her konuda eleştirin ama turizm konusunda eleştirmeyin

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Bakan Mehmet Nuri Ersoy, görüşmelerin sonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Ersoy, "Her şey konusunda eleştirin ama beni turizm konusunda eleştirmeyin" dedi.

18/11/2022 12:40
Bakan Ersoy: Beni her konuda eleştirin ama turizm konusunda eleştirmeyin

Ersoy, şunları söyledi:

"Her şey konusunda eleştirin ama beni turizm konusunda eleştirmeyin. Bizdeki verileri biz oluşturmuyoruz. Kaç turistin geldiği, direkt pasaport polisinden aldığımız veri. Günübirlik turistler toplam sayının yüzde 1’ini geçmez. 2021’de hükümet olarak pandemi sürecini çok iyi yönettiğimiz için çok daha hızlı bir çıkış yaptık. ‘V’ çıkışı gerçekten gerçekleşti.

Diğer ülkeler bu çıkışı gerçekleştiremedi. Biz, kişi başı gelire bakmıyoruz. Gerçek turizmciyseniz kişi başı gecelik gelire bakmalısınız. Kişi başı gelir, ortalama kalış süresiyle alakalı bir şeydir. Dünya turizm araştırma kurumları veriler açıklamaya başladı. Dominik Cumhuriyeti’nden sonra en iyi performansı gösteren ülke Türkiye.

KAPADOKYA ALAN BAŞKANLIĞI SİYASETEN KİMSENİN CESARET EDEMEDİĞİ YIKIMLARI YAPIYOR

Kapadokya Alan Başkanlığı çok başarılı çalışıyor. İyi ki de kuruldu. Siyaseten kimsenin cesaret edemediği yıkımları yapıyor. Şu ana kadar 400’den fazla yer yıktık. ‘Peribacası diye yıktınız’ dediğiniz yer, aslında kaçak tuvalet. Kaçak tuvalete de izin verirsek sonra yanına bir oda geliyor, sonra yanına bir salon daha geliyor.

Oda, salon, tuvalet derken bildiğiniz malikane veya otel oluyor. Kapadokya Alan Başkanlığı’nın yaptığı çok daha önemli bir iş var. Koruma imar planını orada bitirmek üzereyiz. Bittikten sonra esas doğru yapılaşmalar olacak. Kapadokya Alan Başkanlığı, bu süreci hızlandırmak için asli görevini yapıyor ve sonuca da birkaç ay içinde varmak üzere." (ANKA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.