Bakan Ersoy açıkladı... Rezervasyonlar hızlı bir şekilde artmaya başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, ITB Berlin Fuarı’nda Türkiye’nin bulunduğu 3.2 nolu salondaki standları gezdikten sonra, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

09/03/2023 13:33
Bakan Ersoy açıkladı... Rezervasyonlar hızlı bir şekilde artmaya başladı

Bakan Ersoy, “Turizmde 2023 hedeflerimizi, yürüttüğümüz tanıtım faaliyetlerimizi, devreye alacağımız yeni destinasyonlarımızı ve turizm çeşitliliğimizi sektör temsilcileriyle paylaştık” dedi.

Ersoy, Türkiye'nin Kovid-19 salgını öncesi 2019 yılı rakamları ile kıyaslandığında turizm ülkeleri içinde en iyi performans gösteren ülke olmayı başardığını ifade etti.

Bu başarıda turizm sektörünün oyuncularının azimlerinin ve kriz süreçlerini yönetme kabiliyetlerinin büyük rol oynadığını vurgulayan Ersoy, bakanlık ve sektör temsilcileri olarak 2023'e çok iyi hazırlandıklarını belirti.

TGA yeniden çok yoğun tanıtım ve halka ilişkiler faaliyetlerine başladı

Bakan Ersoy, bakanlık ve sektör temsilcileri olarak 2023'e çok iyi hazırlandıklarını belirterek, "İlk rezervasyonlara, ocak ayındaki gerçekleşmelere baktığımız zaman geçen seneye kıyasla rakamların çok ciddi şekilde arttığını gördük.

6 Şubat'ta yaşadığımız deprem sonrası ileriye dönük rezervasyonlarda kısmi azalmalar olsa da 27 Şubat itibarıyla Turizm Geliştirme Ajansımız tekrar çok yoğun tanıtım ve halka ilişkiler faaliyetlerine başladı.

"Önemli olan yıl başında koyduğumuz sektörel hedeflere 2023 yılında ulaşmayı sağlamak"

Şu anda rezervasyon akışı son birkaç haftada tekrar hızlı bir şekilde artmaya başladı. İnşallah 2023 yılı için koyduğumuz hedeflere de hep beraber devlet sektör el ele vererek ulaşacağız. Devlet ve sektör ele ele vererek 2020, 2021 ve 2022'de çok zor bir süreci başarılı bir şekilde yönettik, sonuçlarını hep beraber gördük.

İnşallah 2023'de de aynı stratejiyle, devlet sektör ele ele vererek bu süreci başarıyla yöneteceğimizi düşünüyoruz. Önemli olan yıl başında koyduğumuz sektörel hedeflere 2023 yılında ulaşmayı sağlamak" diye konuştu.

Martta rezervasyon akışı tekrar hızlandı, beklentiler olumlu

Berlin'deki tur operatörleri ve hava yolu şirketleriyle görüşmeler yaptıklarını aktaran Bakan Mehmet Ersoy, onların da mart ayında rezervasyon akışının tekrar hızlandığını, Türkiye'nin pasta payının yüksek olduğunu belirttiğini kaydetti. Bakan Ersoy, "Bu hareketlilik Almanya'dan Türkiye'ye tekrar ciddi bir rezervasyon akışının olacağını gösteriyor. Bu da bizim açımızdan sevindirici" dedi.

"Alman STK ve tur operatörleri, Türkiye'nin performansından oldukça mutlular. Türkiye'nin şu anda lider pazar olduğunu söylüyorlar" diyen Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önemli olan bu pazarın gelişerek devam etmesi.

Biz de o yönde stratejilerimizi geliştiriyoruz. Almanya geçen sene Türkiye'ye 5,7 milyon civarında turist gönderdi. Geçmişe baktığımız zaman rekor denebilecek bir sayı. İnşallah bu sene de bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz. Onların da beklentisi bu yönde." 

DRV Başkanı Norbert Fiebig ile de görüştü 

Fuarda aralarında Almanya Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig’in de olduğu sektör temsilcileriyle görüşen Bakan Ersoy, DRV Başkanı ile yaptığı görüşmeye dair, şunları söyledi: “Turizm alanındaki iş birliğimizi geliştirme olanaklarına ilişkin görüş alışverişinde bulunduk.” 

Bakan Mehmet Ersoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm, Kültür ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed Al-Khateeb ile de görüştü.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.