Ayder’de tartışılan proje ihaleye çıkıyor

Ayder Yaylası’nda yer alan salıncakların kaldırılmasıyla, bölgede yaptırılacağı duyurulan otopark ve otel projesi, tartışmaya sebep olmuştu. İşte o projenin ihalesi, çok yakında yapılacak.

09/09/2019 15:19
Ayder’de tartışılan proje ihaleye çıkıyor

Ayder Yaylası’nda yer alan salıncakların kaldırılmasıyla, bölgede yaptırılacağı duyurulan otopark ve otel projesi tartışmaya sebep olmuştu. Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, o projenin ihalesinin çok yakında yapılacağını duyurdu.

Haşimoğlu, “Yapılacak otopark, kentsel tasarı programı kapsamında. İhalesi kısa bir süre sonra bugün yarın yapılacak. Otel diye bahsettikleri yerde şu an hamam gibi çalışan bir kaplıca tesisimiz var. Onun yerine termal otel yapılacak” dedi.

SALINCAKLARIN KALDIRILMASIYLA İLK ADIM ATILDI

Rize’nin turistik cazibe noktalarından Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası son dönemde kırsal dönüşüm tartışmalarının odağında. Ayder Yaylası’ndaki dönüşümün bir takım medya organları tarafından kasıtlı çarpıtıldığını iddia eden Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, “Yapılacak otopark, kentsel tasarı programı kapsamında. İhalesi kısa bir süre sonra bugün yarın yapılacak.

Otel diye bahsettikleri yerde şu an, hamam gibi çalışan bir kaplıca tesisimiz var. Onun yerine termal otel yapılacak. Orada var olan apart evler var, onlar yıkılacak. O kaplıca yıkılacak ve yerine termal otel yapılacak. Çok katlı oteller zaten yıkılacak. Onlar standart hale getirilecek" diye konuştu.

PARASINI VERİP, DEVLET KORUMASINA ALIYORUZ

Bazı medya organlarının dönüşüm ile yaptığı haberleri hatırlatan Başkan Haşimoğlu, Filiz Yıldırım imzalı haberde,  “Geçtiğimiz günlerde oradaki salıncaklar kaldırıldı. Ama öyle haberler yapıldı ki, sanki salıncaklar kaldırılıp, yerine oteller yapılacak. Yürütülen bu algı doğru değil.

Dönüşüm ile ilgili, gerek kaplıca ve termal otel olsun, gerek otopark olsun, gerekse yol olsun, projeleri bitti. İhale aşamasındalar. Mutlak koruma alanı olan alanlarında kamulaştırmasını yapıyoruz. Vatandaşın tapulu arazisi. Parasını verip, devletin koruması altına geçecek" şeklinde konuştu. 

Yorumlar