Ayasofya'ya ücretli giriş kararı Rusya'da nasıl karşılandı?

İstanbul’da Ayasofya'ya turistik amaçla gelen yabancılardan giriş ücreti alınması kararı Rusya’da nasıl yorumlandı? Rus Business FM sitesi, 15 Ocaktan itibaren Ayasofya’yı ziyaret etmek isteyen yabancı turistlerin 25 Euro ödemesi gerektiğini okurlarına aktardı.

15/01/2024 23:52
Ayasofya'ya ücretli giriş kararı Rusya'da nasıl karşılandı?

Değerlendirmede bulunan tarihçi Pavel Kotlyar, “Ayasofya'ya giren bir yabancı, yalnızca dört yıldır kapalı olan ikinci kata bilet alıyor. Böylece nihayet bu mozaikleri ve caminin süslemelerini ikinci kattan görmek mümkün olacak. 25 Euro ucuz değil ama İstanbul'un ana cazibe merkezinin fiyatı bu. Bu fiyata devasa Türk enflasyonu da dahil” yorumunu yaptı.

Tarihçi ve gazeteci Aleksey Yudin ise, “Dünyanın her yerinde dini törenler sırasında büyük katedrallere giriş ücretsizdir. Geri kalan zamanlarda turistler çoğunlukla ödeme yapmak zorunda kalır, ancak bilet fiyatına genellikle bir gezi de dahil olur.

Londra'daki Aziz Paul Katedrali'ne, Barselona'daki La Sagrada Familia'ya, Vatikan'daki Aziz Petrus Katedrali'ne giriş de yaklaşık 25 Euro. Türkrus'un aktardığına göre, Rusya'da fiyatlar daha mütevazı. St. Petersburg'daki Aziz İsaak Katedrali’ne giriş 450 Ruble, sütunlara tırmanmak istiyorsanız 300 Ruble daha ödemeniz gerekiyor” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.