Ayasofya’ya giriş 15 Ocak'ta turistlere ücretli oluyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçtiğimiz Ekim ayında Ayasofya Camii'ni ziyaret edecek yabancı turistlerden ücret alınacağını açıklamıştı. Ayasofya'nın yabancı turistler için ücretli olacağı tarih belli oldu. Ayasofya’ya giriş 15 Ocak itibariyle turistlere ücretli oluyor. Ayasofya giriş ücreti olarak turistlerden giriş için kişi başı 25 Euro alınacak.

12/01/2024 13:26
Ayasofya’ya giriş 15 Ocak'ta turistlere ücretli oluyor

Turistlerden için Ayasofya’ya giriş ücreti 25 Euro olarak belirlendi. Uygulama 15 Ocak 2024’te başlayacak. Konuya dair Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen 11 Ocak 2024 tarihli kararda şu ifadelere yer verildi:

Turistler için Ayasofya bilet ücreti 25 euro

“İstanbul ili, Fatih ilçesi, Cankurtaran Mahallesi, 57 ada, 7 parselde kayıtlı, Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi “Galeri Katı Kısmı” nın 15.01.2024 tarihi itibariyle ziyarete açılacağından dolayı bu tarih itibariyle ibadet ve ziyaret amaçlı olarak iki farklı kısımdan giriş yapılacaktır.

İbadet amaçlı olarak gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ibadet alanı girişinden içeri ücretsiz alınmaya devam edilecek olup, galeri katına ziyaret amaçlı gelen turist ziyaretçiler ise ücretli olarak ziyaretçi girişinden bilet alarak girecektir. Giriş ücreti kişi başı 25 Euro olarak belirlenmiştir.

Bilet almak isteyen acentelerin www.dexxmuseums.com adresi “Acente Giriş” sekmesi üzerinden kayıt olmaları gerekmektedir. Kayıt sonrası kendilerine iletilen şifre ile giriş sağlayarak bilet alımlarını gerçekleştirebileceklerdir. Bilgilerinize sunulur.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.