Avrupalı turistin seyahat alışkanlıkları değişiyor

G-Adventures kurucusu Bruce Poon Tip'e göre, seyahatseverler tatil kararlarını nokta atışı vermek ve paralarını nereye harcadıklarını bilmek istiyorlar. Şirketin yaptığı ankete göre; Avrupalı tatilcilerin yüzde 66'sı harcamalarının yerel nüfusa yarar sağlamasını istiyor.

03/04/2021 22:34
Avrupalı turistin seyahat alışkanlıkları değişiyor

Haber Çeviri: Ercan Atak/Almanya- [email protected]

G Adventures CEO'su Bruce Poon Tip, seyahat sektöründe hızlı bir iyileşme olacağına inanıyor. Tip'e göre, sektör "dibe vurdu" ve şimdi geleceğe bakmaya başlayabilir. Bunu, G Adventures tarafından yapılan ve üçte ikisi daha önce şirketle seyahat etmiş 1,361 Avrupalı katılımcının yer aldığı tüketici anketinin sonuçları da ortaya koyuyor.

Anket sonucuna göre, tüm işaretler seyahat sektöründe hızlı bir iyileşme olacağını gösteriyor. Avrupalı seyahatçilerin % 64'ü, yasaklamaların onlarda her zamankinden daha fazla seyahat etme isteği uyandırdığını ifade ettiler. İnsanların yüzde 83'ü henüz bir sonraki uluslararası tatillerini henüz rezerve etmedi ve 47'si en yakın zamanda bir tatil gezisi ayarlamak istiyor.

Aşılanma oranları arttıkça, seyahat akını başlayacak

Aşıyı bekleyenlerin yüzde 45'i, aşıdan sonraki üç ay içerisinde seyahate çıkmak istediklerini ve %60'ısı ise aşıdan sonraki altı ay içinde seyahat etmeyi planladıklarını belirtti. Poon Tip, aşılanma oranları arttıkça, bir seyahat akını başlayacağı tahmininde bulunuyor.

 

Korona, ekolojik ve sosyal açıdan sorumlu seyahat eğilimini hızlandırdı. G-Adventures patronu bu nedenle iyimser. Seyahat acenteleri bu noktada önemli bir rol oynayabilirler. "Seyahat büroları müşterilerin haklarının savunucularıdır. Son zamanlarda daha da önemli hale geldiler. Yapabileceğimiz en önemli şey, müşterileri öncekinden farklı seyahat etmeleri için eğitmektir." Seyahat acenteleri "bunu yapmak için muazzam bir güce" sahipler, diyor Poon Tip.

Salgından önce durduğumuz yer, bir sektör olarak durmamız gereken yer değildi 

"Salgından önce durduğumuz yer, bir sektör olarak durmamız gereken yer değildi. O zaman neden normale dönmek için mücadele edelim? Normal o kadar da iyi değildi ki." diyor organizatör şirketin şefi ve ekliyor:

"İnsanlar, seyahat etmek istedikleri yer söz konusu olduğunda, daha çok nokta atışı yapmak istiyorlar ve seyahatin konforunu düşünmek yerine, bir yere neden seyahat etmek istediklerine kafa yoruyorlar. Büyük bir fark yaratmak için sadece birkaç kişi yeter." dedi.

Seyahat açlığı sorumluluk duygusunu beraberinde getirir

Poon Tip, G Adventures'in en son anketine göre, Avrupalı gezginlerin seyahate aç ve bunun için harekete geçmeye hazır olduklarını, ancak aynı zamanda daha bilinçli hale geldiklerini söylüyor. "Hayatta dönüm noktası niteliğindeki tatiller" ve "ölmeden önce görülesi yerler" diye tabir edilen seyahatler, halen seyahat gündeminin en başında yer alıyor.

Ancak gezginler tatil kararlarını daha spesifik vermek ve paralarının nereye gittiğini bilmek arzusundalar. Avrupalı gezginlerin yüzde 66'sı paralarının yerel nüfusun cebine girmesini istiyor. Gezginlerin yüzde 32'si, tekrar seyahat edebilseler, aktif bir seyahat yapmayı tercih edeceklerini söylüyor. Buna ek olarak, katılımcıların yüzde 50'si, "muhtemelen tecrit yorgunluğunun panzehiri olarak", doğa tatili istiyorlar. (Kaynak: Reise Vor9)

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir