Avrupalı turist tatil bütçesini belirledi

Avrupa ülkelerinde yaşayanların enflasyon artışı nedeniyle seyahat harcamalarında tasarruf eğilimi ortaya çıktı. Avrupalı turistin yüzde 29’unun kişi başı tatil bütçesi 500-1000 Euro arasında, yüzde 18’inin ise 500 Euro altında, yüzde 20’sinin de 1000-1500 Euro arasında bulunuyor.

19/04/2022 00:31
Avrupalı turist tatil bütçesini belirledi

Pandemi ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle enflasyon artışı yaşayan Avrupalı turistlerin seyahat harcamalarında tasarrufa özen gösterdiği belirlendi. Avrupa Turizm Komisyonu (ETC) tarafından aralarında Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa ve İtalya’nın da bulunduğu 10 Avrupa ülkesinde yaklaşık 6 bin kişiyle seyahat tercihleri üzerine yapılan anket araştırmasının sonuçları yayımladı.

Araştırmaya göre, Covid-19 önlemlerinin turizmde destinasyon tercihlerini halen etkilediğini gösteriyor. Ajansbizim'de yer alan habere göre, ankete katılanların üçte ikisi pandemi önlemlerinin kararlarını etkilediğini belirtirken tercih faktörlerinde de sırasıyla esnek rezervasyon olanağı, seyahat kısıtlaması olmaması, fiyat-kalite cazibesi, destinasyonda Covid-19 pandemi yönetimi, pandemi-sağlık protokollerine uyulması konuları yer alıyor.

Avrupalı turistin yüzde 29’unun 500 ile bin Euro tatil bütçesi var

Araştırmada Avrupa ülkelerinde yaşayanların enflasyon artışı nedeniyle seyahat harcamalarında tasarruf eğilimi ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 29’unun kişi başı tatil bütçesi 500-1000 Euro arasında, yüzde 18’inin ise 500 Euro altında, yüzde 20’sinin de 1000-1500 Euro arasında bulunuyor. Bütçesi 1500-2000 Euro arasında olanlar yüzde 14, 2 bin - 3 bin Euro arasındakiler yüzde 14, 3 bin Euro üzerinde olanlarda yüzde 5’lik grup oluşturuyor.

Avrupalı deniz-kum ve güneşi tercih ediyor

Araştırmada, Avrupalı tatilcilerin destinasyon tercihleri de ortaya çıktı. Avrupa ülkelerinde kum-güneş tatili yüzde 22 ile en çok tercih edilen tatil türü olmaya devam ediyor. Kent turizmi ve nehir-deniz turları yüzde 15 ile ikinci ve üçüncü sırada gelirken doğa ve kültürel miras yüzde 13 ve yüzde 11 oldu.

Genç gruplarda kum-güneş ve kent turizmi daha fazla tercih edilirken yaş arttıkça kültür ve doğa turizminin ağırlığı da artıyor. Ankete katılan Avrupalının yüzde 30’u otel zincirlerini, yüzde 24’ü bağımsız otelleri, yüzde 13’ü internet üzerinden kısa dönemli kiralamaları, diğer gruplar kamping karavan turizmi, pansiyon gibi seçenekleri tercih ediyor.

Avrupalı kendi ülkesinde tatil tercih ediyor

Ankete katılanların yüzde 60’ı tatil için kendi ülkesini veya komşu ülkeleri tercih edeceğini belirtiyor. Ülke tercihlerinde ise İspanya yüzde 10,8, İtalya yüzde 8,9, Fransa yüzde 8,7 ile ilk sırada yer alıyor.

Türkiye yüzde 4 oranla, Yunanistan, Portekiz, Hırvatistan ve Almanya’dan sonra sekizinci sırada bulunuyor. Almanya, Hollanda gibi pazarlarda ve kum-güneş tercihi yapanlarda daha ön sıralarda yer alıyor.

Türkiye, Almanya pazarında Yunanistan, İtalya ve İspanya’dan sonra dördüncü, Hollanda pazarında ise üçüncü destinasyon olarak tercih ediliyor. İngiltere pazarında ise ilk beş sırayı İspanya, Fransa, Yunanistan, İtalya ve Portekiz alıyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.