Avrupa turizmi pandemi öncesi rakamlara ne zaman ulaşacak?

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından yayınlanan son veriler, geçtiğimiz yıl Avrupa'ya yapılan seyahatler sayesinde 2019 seyahat hacimlerinin yüzde 75'ine ulaşıldığını gösteriyor.

17/02/2023 12:43
Avrupa turizmi pandemi öncesi rakamlara ne zaman ulaşacak?

Travel Weekly’de yer alan habere göre, Avrupa'da uluslararası seyahatin 2025 yılına kadar pandemi öncesi seviyelere ulaşamayacağı fakat, yurt içi seyahatin gelecek yıl tamamen toparlanacağı tahmin ediliyor.

Yüksek enflasyon, Ukrayna'daki savaş ve bunun neticesinde ortaya çıkan enerji krizi, yaklaşan ekonomik durgunluk gibi küresel baskılar karşısında daha yavaş bir hızda olsa da turizmdeki güçlü toparlanmanın 2023'e kadar devam etmesi bekleniyor.

Avrupa'da turizm sektörü güçlü toparlanmasını sürdürecek

ETC Başkanı Luis Araujo konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “2023'e baktığımızda, Avrupa'da turizm sektörünün güçlü toparlanmasını sürdürmesini bekliyoruz. Avrupa'daki kısa mesafeli seyahatler toparlanma yolunda ilerlerken, turizm endüstrisinin dikkati artık uzun mesafeli varışlara çevrildi. Hoş bir haber olarak, Asya Pasifik ziyaretçilerinin uzun zamandır beklenen dönüşünü önümüzdeki aylarda bekleyebiliriz.

Sektörün bu yıl karşılaştığı pek çok zorlukla mücadele ederken, tüketici talebine açık olmaya devam etmesi, destinasyondaki ziyaretçi deneyimini iyileştirmesi ve ekonomik yavaşlamadan daha az etkilenen pazarları ve segmentleri hedeflemesi hayati önem taşıyor” dedi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.