Avrupa'daki sıfır faiz politikası otel yatırımlarını uçuruyor

Pandemi sonrası Avrupalı yatırımcıların en gözde yatırım sahası turizm olacağa benziyor . Bankalarda para bol ve ucuz. İyi bir projen varsa sıfır faizli kredin hazır .

Hüseyin Baraner 12/10/2021 09:44
Avrupa'daki sıfır faiz politikası otel yatırımlarını uçuruyor

Avrupalı otel yatırımcıları pandemiden sonra hedef büyüttüler.

Paramız var, hayallerimiz sonsuz.

Pandemi sonrası Avrupalı yatırımcıların en gözde yatırım sahası turizm olacağa benziyor. Bankalarda para bol ve ucuz. İyi bir projen varsa sıfır faizli kredin hazır.

Avrupa turizm sektörünü ayrıca pandemi sonrası özellikle  inşaat sektörü için bir kaldıraç olarak değerlendiriyor. Ekonominin harekete geçmesi için yeni yaşam tarzı ve tatil anlayışını önemli bir yer tutuyor. Yeşil ve  sürdürülebilir ürünler ile yaşam tarzı ve konaklama sektörü bir devrim yaşayacak.

Tüm Avrupa otelciliği yeniden elden geçecek

Yatırımcılar şimdilik hedef olarak Birleşik Krallık, İrlanda, Almanya, İspanya, Fransa ve Benelüks ülkelerine yönelsede gelecek on yıl içersinde diğer noktalar da ciddi yatırım çekecek. 

Kentsel otel yatırımlarında ilk beşe Barselona, Londra, Paris, Amsterdam ve Münih  en popüler şehirler. Bunlar tabii en iyi coğrafi adrese ve lokasyona sahip kentler ancak diğer şehirlerde ilgi büyük.

Nispeten güçlü Alman ve İngiliz ekonomilerinin yarattığı iç piyasa talebi bu kentleri daha güvenli yatırım adresleri olarak öne çıkmakla beraber, sıfır faiz politikaları zaten çok davetkâr duruma getiriyor.

Şimdi tam yatırım zamanı

Aile ve bireysel fon yatırımcıları otel sektöründeki iki yıl yalanan  düşük doluluklara  rağmen, Avrupa’da , özellikle Almanya'da hala çok sayıda otel inşaatı yatırımı için harekete geçti.

Otelcilik sektöründe korkulan olmadı. Yatırımcılar sektöre çok olumlu bakıyor. Piyasalar rahatladı. Pandemiden ağır darbe alan otelcilik sektöründeki işaretler toparlanmaya işaret ediyor. 

Emlak komisyoncusu Engel & Völkers'in Hotel Consulting şirketine göre, Ocak 2020'de Almanya'da 718 otel projesi planlandı veya yapım aşamasındaydı. Pandeminin başlangıcında kısa bir durgunluk vardı ve bankalar  finansman konusunda çok temkinliydi.

Eğlence ve otel endüstrisi canlandı

Şirketin otel piyasası raporuna göre 139 proje beklemeye alındı. Ancak şu anda 216 otel açıldı ve 363 otel ise yapım aşamasında. Gayrimenkul piyasasında hala çok fazla likidite var.

Devlet desteği önemli ölçüde yardımcı oldu. Eğlence ve otel endüstrisi canlandı. Bazıları şimdiden  pandemi öncesine göre daha iyi iş yapar hale geldi. Tek sıkıntı iş seyahati veya konferans konusuna odaklanmış otellerde. Onların durumu halen zor görünüyor.

Otel yöneticileri ve yatırımcılar, pandeminin önce çok korkuttuğu ancak artık kalıcı bir sapma değil, sadece derin bir göçük olduğunu söylüyorlar.

Piyasalarda moraller yükseliyor

Otel inşaatı be turizm yatırımları Avrupa Merkez Bankası'nın sıfır faiz oranı politikasının körüklediği emlak patlamasının bir parçası olarak kendini gösteriyor. Avrupa’daki yatırımcıların  üçte birinden fazlası konaklama-emlak portföyünde daha fazla otel yatırımı istiyor. 

Uluslararası Cushman & Wakefield danışmanlık grubu tarafından yapılan en son araştırmaya göre. Kovid pandemisinin seyahat ve turizm endüstrisinde neden olduğu aksamalara rağmen, yatırımcıların sadece %21'i otel yatırımlarını küçültmeyi planladığını bildirdi. Ve yatırımcıların  sadece yüzde 10'u otel satın alma planlarını askıya aldı.

Son beş yılda 26 Milyar Euro'dan fazla Avrupa'daki otellere yatırım yapan 50'den fazla yatırımcı arasında yapılan anketten bir sürpriz çıktı.

Tatil köyleri yine revaçta 

Özellikle tatil köyleri yine çok popüler: Bu tür otellerin mevsimselliğine rağmen, ankete katılan yatırımcıların çoğunluğu tatil köyü yatırımlarını cazip buluyor. Ankete katılanların %60'ı ayrıca bağımsız daireleri/ev  pandemi öncesine göre daha çekici buluyor.

Cushman & Wakefield bunu, pandemi sırasında bu konaklama şeklinin esnekliği, yüksek karlılık, düşük maliyet yapısı ve ürünün orta ve uzun vadede kiralama sektörüne geçiş esnekliği nedeniyle açıklıyor.

Almanya emlakçılar derneği IVD Süd'de pazar araştırmacısı olarak  görev yapan Stephan Kippes ise yaptığı açıklamada, "Almanya’da çok fazla yatırım için ayrılan para  yeni fırsatlar  arıyor" diyerek, gelecek yıllarda otelcilik pazarının be kadar hareketlisi geçeceğine vurgu yapmış oldu.

Avrupa’daki yeni tarz lifestyle otel inşaatları, yeşil dönüşüm tadilat projeleri, huzur ve arınma odaklı yeni vital  işletme konseptleri gelecek on yıllık süreci çok etkileyecek. Türkiye bu gelişmeler ışığında nasıl pozisyon alacak?


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.