ASSİM'den 'Antalya'da Expo alanına konteyner konutlar yapılsın' önerisi

Antalya'da 20 turizm derneğinden oluşan Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi (ASSİM) Turizm Platformu depremzedelerin barınma sorununun çözülmesi için atılması gereken adımlarla ilgili açıklama yaptı.

20/02/2023 23:14
ASSİM'den 'Antalya'da Expo alanına konteyner konutlar yapılsın' önerisi

Assim Turizm Platformu Bileşenleri, deprem tedbirleriyle yetkili kurum ve kuruluşlara çağrıda bulundu. Antalya'da 20 turizm derneğinden oluşan Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi (ASSİM) Turizm Platformu depremzedelerin barınma sorununun çözülmesi için atılması gereken adımlarla ilgili açıklama yaptı.

Tarihi bir felaketi yaşayarak canlarını zor kurtaran afetzedelerin, doğup büyüdükleri, çocukluklarını yaşadıkları, en güzel anılarını biriktirdikleri memleketleri yerle bir olan, yakınlarını toprağa bile veremeden şehirleri terk etmek zorunda kaldığı belirtilen açıklamada bu sürecin yaraların kapanmasının kısa sürede mümkün olmadığı ağır koşullar yarattığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu koşullar altında müthiş bir dayanışma örneği gösteren vatandaşlarımızın ve STK’ların çabaları yeterli olmayacaktır. Bizim en büyük kaygımız, depremin yarattığı yıkıntının, tüm ülkede sosyal ve ekonomik bir yıkıntıya doğru evirilmemesidir. Bu noktada Genel kamu yönetimine büyük bir görev düşüyor.

Antalya’ya gelen depremzede sayısı 100 bini aştı

Malını, evini, yerini, yurdunu kaybeden Antalya’ya ve bölgeye gelen afetzedelerin barınma, sağlık, beslenme gibi en temel haklarının sağlanması için herkes elini taşın altına koydu. Resmî açıklamalara göre Antalya’ya gelen depremzede sayısı 100 bini aştı. Bu sayının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

Turizm sezonuna kısa bir zaman kaldığı bir dönemde Antalya bölgesine gelen afetzedelerin çok ciddi bir bölümü buradaki otellere yerleştiriliyor. Turizm sezonunun başlayacağı Nisan ayından itibaren hem afetzedeler için ve hem de direkt ve dolaylı birçok ekonomik katma değeri sağlayan turizm sektörü için birtakım sorunlara mahal vermemek için uzun vadeli konaklama ihtiyacına göre planlar yapılmalıdır.

Antalya Expo 2016 gibi alanlara geçici konteyner konutlar inşa edilmeli

Depremle birlikte malını, mülkünü, işini kaybeden insanlarımızı yaşadıkları şehre geri döndürmek için başta barınma imkânı olmak üzere yeni bir iş ve düzenli bir gelire ihtiyaç duyacakları aşikâr.

Bu süreç hazırlanana kadar atıl ve kullanılmayan, elektrik su gibi temel altyapı olanaklarına sahip Antalya EXPO 2016 gibi alanlara geçici konteyner sosyal konutlar inşa edilmelidir. Sadece Antalya’da değil, birçok il ve ilçede konteyner kent ve benzerlerinin oluşturulması için çalışmalara ivedilikle başlanmalıdır.

Geçici süreli değil sonuç odaklı tedbir alınmalı 

Hal böyleyken; kamu makamlarınca alınan tedbirlerin uzun vadede hem afetzedeler açısından ve hem de onlara kucak açan vatandaşlarımız açısından daha fazla sosyal ve ekonomik yıkıntılara doğru ilerlememesi için geçici süreli değil sonuç odaklı olması gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz. İlk günden itibaren seferber olan arama kurtarma ekiplerine, kamu görevlilerine, belediye emekçilerine, sivil toplum örgütlerine, gönüllülere teşekkür ederiz."


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.