Korkutan uyarı... Bodrum turizm kenti kimliğini kaybediyor mu?

Bodrum Belediyesi ev sahipliğinde, Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) ve Akdeniz Turizm Vakfı işbirliği ile Bodrum Turizm Buluşması gerçekleştirildi.

11/05/2022 12:58
Korkutan uyarı... Bodrum turizm kenti kimliğini kaybediyor mu?

'Reflections-People Planet Prosperity / Yansımalar-İnsanlar Gezegen Refah' adıyla gerçekleştirilen buluşmaya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Akdeniz Turizm Vakfı Başkanı ve Kurucu Ortağı Tony Zahra, Akdeniz Turizm Vakfı Kurucu Ortağı ve Genel

Sekreteri Andrew Agius Muscat, Akdeniz Turizm Vakfı Başkan Yardımcısı ve Tunus Turizm Eski Bakanı Tijani Haddad, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Malta Türkiye Başkonsolosu Walter Mallia, Akdeniz Turizm Vakfı senatörleri ile delegasyonu, oda başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, belediye başkan yardımcıları ile meclis üyeleri ve iş insanları katıldı.

Geçtiğimiz yılın değerlendirmesi, bu yılın rotası

Video gösterimi ile başlayan program, Dr. Barbaros Kon'un oteller adına geçtiğimiz yıla ait temel sonucu vurgulayan ve önümüzdeki yılda turizm, konaklama ve seyahat sektörü için başarı faktörlerinin neler olduğunu vurgulayan makro ölçütlü performans inceleme sunumu ile devam etti.

Dünyadaki 'Turizm Trendleri' başlığıyla Murat Can Canbay moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelin ilk oturumunda Akdeniz Turizm Vakfı Başkanı Tony Zahra, Avrupa Seyahat Komisyonu Direktörü Malta Turizm Otoritesi Başkanı Dr. Gavin Gulia, Forbes Travel Guide Elçisi Filip Boyen, BBC TV/Radio Program Yayımcısı Rajan Datar katılımcılarla görüşlerini paylaştı.

Akdeniz dünya turizmi için çok önemli 

Akdeniz Turizm Vakfı Başkanı ve Kurucu Ortağı Tony Zahra, pandemi nedeniyle zorlu geçen iki yılın ardından şimdi tekrar başladıklarını belirtip, "İnsanlara turizmde nasıl ileri gidilebileceğini anlatmak için onları bir araya getirmeye çalışıyoruz. Akdeniz dünya turizmi için çok önemli.

Çünkü dünyadaki turistlerin çeyreği Akdeniz'e geliyor. Bu vakıf da iş birliği içinde ama kendi aralarındaki rekabeti koruyarak Akdeniz ülkelerini bir araya getiriyor. Amacımız burada bir katalizör görevi görerek insanları bir araya getirmek ve Akdeniz'i tekrar dünyanın merkezi haline getirebilmek" dedi.

BBC TV Program yayımcısı Rajan Datar, gençlerin önemine vurgu yaparak onların vizyonunu genişletmek için çalışmalar gerçekleştirilmesi gerekliliğini ifade ederken, Filip Boyen güvenli turizmin önemine vurgu yaptı. Gavin Gulia da misafir bağlılığı ve personel eğitimi konusunda görüşlerini paylaştı.

Bodrum'un turizm kenti olma özelliğini yitirme kaygısı

Panelin ikinci oturumunda ise Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, TÜRSAB Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç ve Bodrum Otelciler Birliği Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz Bodrum turizmi ve geleceği ile ilgili görüşlerini katılımcılara aktardı.

Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon artan yerleşik nüfus ve konut sayısı nedeniyle Bodrum'un turizm kenti olma özelliğini yitirme kaygısından söz ederken, Dengiz de otellerin rezidans ve konutlara dönüşmesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve işletme sahiplerini bu konuda daha duyarlı olmaya davet etti. Orhan Dinç, mavi yolculuğun ve deniz temizliğinin Bodrum için öneminden bahsederken Yüksel Aslan sürdürülebilir turizm sağlamak için eğitimli personel gerekliliğinin önemine vurgu yaptı.

'Büyük değişimler küçük adımlarla başlar'

Bodrum Belediye Başkanı Aras ise konuşmasında, "Önce yaşamak zorundayız, daha sonra diğer olguları bunların üzerine koyabiliriz. Turizm, ticaret veya diğer birçok şey bundan sonra geliyor. Bu noktada Akdeniz'in doğal yapısını korumak çok önemli. Onu kirlilikten, düzensiz göçten ve yangınlardan korumak zorundayız. Küresel bir sorun olan büyük bir iklim krizi ile karşı karşıyayız. Her gün atmosfere karbon salıyoruz ve küresel ısınmayı hızlandırıyoruz.

Özellikle geçtiğimiz yıl yaşadığımız orman yangınlarını düşünürsek, hava sıcaklığından kaynaklı ciddi krizler var. Bunlar Akdeniz'e çok uzak değil, ilerleyen yıllarda birkaç yıl içerisinde ne olacağını çok da kestiremiyoruz. Yarın için şimdiden elimizden geleni yapmak zorundayız. Evet belki ülkelerin politikalarını ilgilendiren bir sorun ama yerelde biz de birçok şey yapabiliriz. Çünkü büyük değişimler küçük adımlarla başlar. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün de yaptığı gibi o büyük değişimi ve dönüşümü küçük küçük adımlar atarak gerçekleştirdi" dedi.

'Hepimiz aynı olursak, turizm diye birşeykalmaz' 

Akdenizli olmanın en önemli yansımalarının da birisinin kültür olduğuna vurgu yapan Aras, “Kültür yozlaşması bizim için çok büyük bir risk. Özellikle yerel kültürün korunması çok önemli. Bu bir şovenizm veya faşizm değil. Kültürün korunması çeşitliliğin korunması anlamına gelir. Bütün Akdeniz ülkeleri için aynı şey geçerli. Malta'nın, Tunus'un, Cezayir'in, Türkiye'nin kültürünün çeşitliliğiyle beraber onlara saygı duyularak korunması çok önemli.

Hepimiz aynı olursak o zaman turizm diye bir şey ortada olmayacaktır. Çünkü turizm bir kültür alışverişi. Dışarıdan bize nasıl bir gözle bakıyorlar, bunu da çok fazla değerlendirmiyoruz. Bu sebeple bu toplantıdaki çeşitlilik çok önemliydi, farklı görüşler bize aslında bugün en büyük kazanç olarak geldi. Bodrum'u biz iyi bir turizm destinasyonu olarak değerlendirmek istiyorsak kulağımızı kendimize değil dışarıya çevirmeliyiz" diye konuştu.

Bodrum lüks destinasyon olma yolunda ilerliyor

Dünyaca ünlü ve çok önemli markaların Bodrum'u tercih etmesiyle beraber Bodrum'un lüks bir destinasyon olmak yolunda ilerlediğini ifade eden Başkan Aras, şöyle devam etti:

"Tüm bunlar olurken biz kendi markalarımızı da kaybetmemeliyiz, aynılaşmamalıyız. Hem gastronomi sektöründe hem otelcilik sektöründe hem de eğlence sektöründe kendi markalarımız bizler için çok önemli ve onları korumak zorundayız. Yerel yönetim olarak yapmaya çalıştığımız budur.

Evet yatırımcı gelecek ama yerel yönetim kendi öz değerlerini korumakla mesuldür. Bunların başında da deniz turizmi ve mavi yolculuk geliyor. O nedenle denizimizi korumak zorundayız ki, deniz turizmi devam etsin." (DHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.