Ara tatil yabancı turizmciye yaradı

Bu hafta sonu başlayan ilk 'ara tatil' uygulamasında, düşük sezon nedeniyle daha ucuz olan yurtdışı turlarına talep üç kat arttı.

16/11/2019 13:39
Ara tatil yabancı turizmciye yaradı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararı ile ilki bu hafta sonu başlayan dokuz günlük ara tatil, turizm sektörünü sevindirdi. Ancak, yurtdışı rezervasyonlardaki artış, iç turizme göre daha yüksek. Fiyatların yukarı çekilmesine rağmen yurtiçindeki doluluk oranlarında belirgin bir artış kaydedilirken, tur şirketlerine göre asıl büyük artış yurtdışı turlarında yaşandı.

Düşük sezona denk gelmesinin de etkisiyle görece ucuz olan yurtdışı turlarına talepte geçen yılın aynı dönemine göre üç kat artış yaşandığını belirten sektör temsilcileri, en fazla ilgi gören destinasyonlar arasında Balkan ülkeleri, Orta Avrupa, Uzak doğu ile Dubai, İtalya, İspanya'nın ilk sıraları aldığı bilgisini verdiler.

Yerliden çok yabancı turizmciye yaradı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda başlattığı 'ara tatil' uygulamasının ilki 16 Kasım'da başladı. Hafta sonuyla birlikte 9 güne çıkan tatil, yerliden çok yabancı turizmciye yaradı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl ilan etmiş olduğu takvime göre öğrenciler ve öğretmenlere ocak ayında olan sömestr yani yarı yıl tatili dışında nisan ve kasım ayında olmak üzere iki tane 1 haftalık tatil var. İlki 18-22 Kasım arasında olacak tatile bazı öğretmenlerden ve velilerden okula yeni başlayan küçük öğrencileri okuldan soğutacağına dair itirazlar da var.

Ata tatil haftası fiyatlarda yüzde 3 artış

Neredekal.com 16-23 Kasım arasında mevsim tercihine uygun 12 ildeki 4 bin 703 farklı tesisin 7 bin 722 farklı fiyat kombinasyonunu Dünya Gazetesi için derledi.

Buna göre, geçen yılın aynı dönemine göre fiyatlar kasım ayında yüzde 22 arttı. Ara tatil haftası bir önceki haftaya göre yalnızca yüzde 3 artmış görünüyor. Neredekal.com Genel Müdür Yardımcısı Özkan Özbaş, yine de Kasım 2019 döneminde fiyatların değişiminde ara tatil etkisinin sınırlı kaldığını belirtti.

Yurtdışına ilgi 3 kat arttı

Tatilsepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, sektör genelinde kasım aylarının özellikle otel rezervasyonları açısından düşük seyrettiğini, fakat ara tatil ile birlikte ekim ayının ikinci yarısından itibaren yoğun bir şekilde talep almaya başladıklarını söyledi.

"Kasım ayı yurtdışı turların birçok destinasyonda en düşük fiyatlı olduğu aydır" diyen Küçükyılmaz, üstüne ara tatil eklenince talebin 3 kat arttığını kaydetti. Birçok tur programının günler öncesinden satışa kapandığını vurgulayan Küçükyılmaz, Balkan, Orta Avrupa, Uzak Doğu ve Dubai'nin en çok talep gören turlar olduğunu ifade etti.

Geçen yılın aynı dönemine göre otel rezervasyonlarında 2 kat artış 

Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 2 kat artışla daha fazla otel rezervasyonu aldıklarını belirten Küçükyılmaz, "Afyon, Bolu, Denizli, İzmir, Antalya ve Kıbrıs en yoğun talep edilen bölgeler oldu. Otellerin bir kısmı ara tatil dönemini fırsat bilerek bu haftaya özel fiyatlarını yüksek tuttular.

Genelde hafta sonu daha yüksek olan fiyatlarını tüm ara tatil dönemine yaydılar. Oteller böyle bir aksiyon almasaydı daha da yoğun talep alabilirdik." İkinci ara tatil dönemi nisan ayındaki ikinci ara tatilin daha da iyi geçeceğini tahmin ettiklerini söyleyen Küçükyılmaz, hazırlıklarını da bu yönde yaptıklarını kaydetti.

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ise, "Ara tatil haftası, diğer kasım ayı haftalarına göre bizim yurtdışı turlarımızda yüzde 100, yurtiçi kültür turlarında da yüzde 300 arttı, tatilin yayılması ve düşük sezon olması fiyatların da uygun olmasını sağladı" dedi.

Hava sıcaklıkları Antalya ve Kıbrıs'a ilgiyi arttırdı

İlk ara tatil turlarına tüketicinin yoğun ilgi gösterdiğini belirten Setur yetkilileri, şu açıklamayı yaptı: "Mevcut tatillerin dışında iki farklı dönemde daha tatil fırsatının doğmuş olması turizme olumlu katkı sağladı diyebiliriz. Hava sıcaklıklarının iyi gitmesi ile beraber yalnızca metropollere yakın destinasyonlar değil, Antalya ve Kıbrıs gibi uzak noktalardaki oteller de ilgi gördü. Setur olarak bu dönem için satışa sunduğumuz turlarımızda doluluk oranları yüzde 100'e yaklaştı."

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, termal otellerin yanı sıra Akdeniz, Ege ve Kıbrıs otellerine talebin çok fazla olduğunu kaydederek, "Bununla birlikte kültür turlarına ilginin çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Başta GAP olmak üzere Kapadokya ciddi talep görüyor. Yurtdışında kısa programların yanı sıra Orta Avrupa, Balkanlar, İtalya ve İspanya talep gören noktalar arasında yer alıyor" diye konuştu.

 

Yorumlar