Antalyalı turizmcilerinden hükümete 9 günlük bayram tatili çağrısı

Antalya turizmcileri, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasını talep ediyor. AKTOB Başkanı Kavaloğlu,15-23 Haziran tarihlerinde uzun tatilin iç turizmi canlandıracağını belirtti. Almanya'dan gelen turist sayısındaki düşüşü telafi etmeyi hedefleyen sektör, erken rezervasyon indirimleri sunuyor.

27/05/2024 23:52
Antalyalı turizmcilerinden hükümete 9 günlük bayram tatili çağrısı

Antalya’da turizmciler, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasını talep ediyor. AKTOB Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, 15-23 Haziran tarihleri arasında 9 günlük tatilin iç turizmi canlandıracağını belirtti. 14 Haziran’da okulların kapanması ve Avrupa Futbol Şampiyonası’nın başlamasıyla Almanya’dan gelen turist sayısında düşüş bekleyen sektör, erken rezervasyon indirimleri sunarak bu boşluğu doldurmayı hedefliyor. Antalya’da doluluk oranlarının Haziran ayında yüzde 90’ın üzerine çıkması bekleniyor.

Antalya’da turizmciler, Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da ara günlerin hafta sonu ile birleştirilip 9 günlük tatil ilan edilmesini istiyor. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, ABC Gazate'de yer alan haberde, "9 günlük bayram tatili beklentimiz var. Eğer Haziran ayı başına kadar 9 gün olarak açıklanırsa, iç turizm hareketliliği daha da artacaktır" dedi.

Bu yıl 15 Haziran'da arife günü ile başlayacak olan Kurban Bayramı, 16-17-18 ve 19 Haziran tarihlerinde kutlanacak. 14 Haziran’da okulların kapanması ile milyonlarca kişinin tatile çıkması bekleniyor. 14 Haziran'da Avrupa Futbol Şampiyonası'nın başlayacak olması sebebiyle, özellikle şampiyonanın düzenleneceği Almanya’dan gelen turist sayısında düşüş bekleyen Türk turizm sektörü, bu boşluğu bayram tatilinde doldurmayı hedefliyor. Erken rezervasyonlu indirimler ile tatil imkanları cazip hale getirilmeye çalışılırken, sektör temsilcileri hükümete ‘9 günlük bayram tatili’ çağrısı yaptı.

 "20 - 21 Haziran da tatil olsun"

AKTOB Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, bu yıl sezon açılışını Nevruz, Paskalya ve Ramazan Bayramı tatilleri ile yaptıklarını hatırlatarak, "Haziran ayında yüksek sezon başlıyor. Yüksek sezon açılışını da okulların tatil edilmesi ve Kurban Bayramı ile yapacağız. Okulların kapanacak olması sebebiyle, hükümetimizden Kurban Bayramı tatilinin de 15 Haziran’dan 23 Haziran’a kadar, aradaki 20-21 Haziran Perşembe ve Cuma günlerinin de resmi tatil şeklinde toplam 9 gün tatil ilan edilmesini talep ediyoruz. 9 günlük bayram tatili beklentimiz var. Eğer Haziran ayı başına kadar 9 gün olarak açıklanırsa, iç turizm hareketliliği daha da artacaktır" dedi.

 "31 Mayıs’a kadar indirim devam ediyor"

Kurban Bayramı döneminde iklim şartlarının çok daha iyi olacağına dikkati çeken Kavaloğlu, "Özellikle Antalya'da tam mevsimi. Okulların kapanmasına denk gelmesi de çok avantajlı. Ayrıca Almanya’da düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası sebebiyle Almanya’dan turist sayısında bir miktar azalma bekliyoruz. Kurban Bayramı tatili de bu eksikliği kapatacak gözüküyor.

Birçok otelde bayram tatili rezervasyonları için 31 Mayıs’a kadar bayram indirimi devam ediyor. Dolayısıyla yüzde 10-25 arasında indirimlerden yararlanılabilir. Bir de son dönemde Romanya’dan kimlik kartıyla giriş yapılması, bu pazarı da gelişmekte olan diğer büyük pazarlar seviyesine getirecektir" diye konuştu.

"Antalya’da turist sayısı 3.5 milyonu geçti"

Şu anda Antalya’da doluluk oranlarının yüzde 80 civarında olduğunu, Haziran ayı itibarıyla yüzde 90’ın üzerine çıkmasını beklediklerini söyleyen Kavaloğlu, Mayıs ayının üçüncü haftası itibarıyla kente gelen turist sayısının 3,5 milyonu aştığını kaydetti. Kavaloğlu, "Geçen seneye kıyasla yüzde 15 artıştayız.

Hedefimiz bu yıl 17 milyonu geçmek ve yeni bir rekor kırmak. Ukrayna Savaşı’nın devam etmesi bizim için olumsuz bir gösterge, bir an önce bitmesini temenni ediyoruz. Bitmesi durumunda çok daha iyi bir yıl geçireceğimizi söyleyebilirim. Yakın coğrafyamızdaki gerginlikler de bizi etkiliyor fakat her zaman söylediğimiz gibi; turizm barışın dilidir" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.