ATOR: Antalya Rus turistin yüzde 17'sini kaybedebilir

Rusya Tur Operatörleri Birliği Ator, Antalya'nın 2021 yılına göre yüzde 17 oranında daha az Rus turist alacağını söyledi.

10/06/2022 15:29
ATOR: Antalya Rus turistin yüzde 17'sini kaybedebilir

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Antalya’nın bu yılın sonuna kadar, 2019 dönemine göre Rus turistlerin yüzde 45'ini, 2021’e göre ise yüzde 17'sini kaybedebileceği uyarısını yaptı. Ukrayna - Rusya arasında devam eden savaş ve ekonomik nedenleriyle usya'dan turist kayıpları yaşanıyor.

ATOR tarafından yapılan açıklamada, Antalya'ya turist akışının azalmasının hiçbir şekilde Rusların Türkiye'de dinlenme arzusu kalmadığı anlamına gelmediği belirtildi. Tam tersi bir durumun söz konusu olduğu ve Türkiye'ye olan talebin gerçekten muazzam ve neredeyse tamamen kapanmış olan diğer sahil ülkelerine bakılacak olursa Türkiye'nin bu yaz neredeyse tek dış destinasyon konumunda olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Rusya’nın 17 kentinden 6 tur operatörünün lehine 8 Rus ve Türk havayolu şirketi sefer düzenliyor 

''Haziran 2022 itibarıyla Türkiye’nin tatil beldelerinde Rusya’nın 17 kentinden 6 tur operatörünün lehine 8 Rus ve Türk havayolu şirketi sefer düzenlemektedir.

Ancak Antalya yıl sonuna kadar pandemi öncesi yani 2019’a göre Rus turistlerin yüzde 45'ini kaybedebilir. Türkiye ve Antalya’ya turist akışında görülen gerileme tamamen uçak yetersizliğinden ve Batılı ülkelerin yaptırımlarının neden olduğu uçak kalkış coğrafyasının daralmasından kaynaklanmaktadır.''

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.