Antalya otellerinde Mir kart yeniden kullanılmaya başlandı

Rus ödeme sisteminin kredi kartı Mir ile ilgili Türkiye ve Rusya Merkez Bankaları çözüm yolu olacak yeni sistem üzerinde çalışırken, Antalya’daki bazı oteller geliştirdikleri yöntemle Mir kartını yeniden kullanmaya başladı.  

02/11/2022 12:28
Antalya otellerinde Mir kart yeniden kullanılmaya başlandı

Amerika ve Avrupa Birliği’nin (AB) baskısı üzerine bankaların sistemden çıkardığı Rus ödeme sisteminin kredi kartı Mir ile ilgili Rusya’da yayınlanan İzvestiya Gazetesi’nde çıkan haberde, Türkiye'de bazı otellerin Pay servisler üzerinden Mir kartları kabul etmeye başladığını yazdı.

Gazetenin haberinde, Papillon Zeugma Relaxury ve Papillon Belvil ve Nirvana otellerinin Rus bankaları tarafından verilen Visa ve Mastercard’ları da kabul ettiği belirtiliyor.

Rus RBC bankası kendi POS’unu geliştirdi

Haberde Türkiye’nin yanı sıra Belarus ve Kazakistan’da da bazı kuruluşların ödeme sistemlerini PayAnyWay gibi Rus ödeme sistemlerine bağladığı, yakın zamanda iki büyük Rus bankasının Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Rus ödeme sistemi MIR kredi kartlarının kullanılabileceği POS terminalleri kurmayı planladığı aktarılıyor.

Öte yandan Rus bankası RBC'nin geliştirdiği POS terminallerinin yakında Türkiye ve BAE'de kullanıma gireceği belirtiliyor.

Uzmanlar, bu şekilde POS cihazları üzerinden yapılan ödemelerin herhangi bir muhabir banka üzerinden geçmeden gerçekleşebileceğine dikkat çekerken, Rus bankalar ile çalışan POS terminallerinin sorunsuz bir şekilde MIR kartlarını kabul edebileceğini öngörüyor.

ATOR: Denemeler yapılıyor

Bu arada haberler üzerine Rusya Tur Operatörleri Birliği’nden (ATOR) bir yönetici Türkiye'de Mir kartlarının yeniden kabul edilmesiyle ilgili otellerin geliştirdiği yöntemlerle denemeler yapıldığını söyledi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.