Antalya'nın yeni bir hikayeye ihtiyacı var

1970'li yılların 'Şirin kasabası' olan Antalya'nın 1980'li yıllarda turizmle başarı hikayesi yazdığını, 1990'lı yıllarda ise örtüaltı tarımla başarı hikayesi yakaladığını kaydeden Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Antalya'nın yeni bir hikayeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

11/01/2022 00:10
Antalya'nın yeni bir hikayeye ihtiyacı var

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATK) Başkanı Ali Çandır, Antalya Dostlar Platformu'nun konuğu oldu. Başkan Çandır, Antalya tarımı, ekonomisini anlatırken, borsa ve tarım konseyinin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

1970'li yılların 'şirin kasabası' olan Antalya'nın 1980'li yıllarda turizmle başarı hikayesi yazdığını, 1990'lı yıllarda ise örtüaltı tarımla başarı hikayesi yakaladığını kaydeden ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya'nın yeni bir hikayeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Antalya'nın vizyon çizen kent haline gelmesi gerekir

Ciddi bir insan kapasitesi, bilgi birikimi olan Antalya'nın bu birikimi koordine edip harekete geçirmekte zorlandığını belirten Çandır, "Antalya'nın, potansiyeli, bilgi birikimi, üniversite, iş insanları ve kentin dinamikleriyle vizyon çizen bir kent haline gelmesi gerek" dedi.

Avrupa'nın yeşil mutabakatı gündemine aldığını ve oyunun tüm kurallarının değiştiğini belirten Çandır, "Biz ne yapıyoruz? Alışkanlıklarımızla üretmeye, turizm, tarım, ticaret yapmaya devam ediyoruz. Yeni koşullara uygun, yeni koşulların bir adım önüne geçecek atılımları gerçekleştirmeliyiz. Antalya bu kanaldan yol alabilir" dedi.

Pozitif ayrımcılık yapılmalı

Tarımın, turizmin başkenti Antalya'nın son yıllarda gerilediğini kaydeden Başkan Ali Çandır, "TÜİK verilerine baktığımızda Antalya ekonomisi yüzde 24.7 küçülmüş durumda. '9 milyon turist geldi, ihracatta rekor kırdık' desek de bize kalan bir şey yok" dedi.

Geçmiş yıllarda 1 lira mevduatı olan Antalya'nın 70 kuruş kredi borcu bulunduğunu şimdi 1 lira mevduatı olan Antalya'nın 1.5 lira kredi borcu olduğunu kaydeden Çandır, "Yani biz borçla büyümeye alıştık. Finansmana eriştikçe yatırım yaptık, ticarete dönüştürdük Antalya'nın finansmana erişimi kolaylaşmalı, Antalya'ya pozitif ayrımcılık yapılmalı" diye konuştu. (DHA)

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.