Antalya’nın pisti gibi gösterilirse, Ercan dünyaya açılır

Emekli Tümamiral ve Mavi Vatan Denizcilik ve Stratejiler Merkezi (TÜRKDEGS) Başkanı Cihat Yaycı, KKTC’deki Yeni Ercan Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılması gerektiğini söyledi. “Yolu varken, insanlar hâlâ mağdur ediliyor” dedi.

23/09/2023 11:46
Antalya’nın pisti gibi gösterilirse, Ercan dünyaya açılır

Yaycı, KKTC’deki Yeni Ercan Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılması gerektiğini söyledi. “Yolu varken, insanlar hâlâ mağdur ediliyor” dedi. KKTC Lefkoşa'da yapımı tamamlanan Yeni Ercan Havalimanı'nın açılışı, 20 Temmuz 2023'te, Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıl dönümünde gerçekleştirildi. Havaalanının açılışını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi.

Erdoğan, havalimanının Kıbrıs Adası'nın en büyük yolcu kapasitesine sahip havalimanı konumunda olduğuna dikkat çekmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da “Ercan Havalimanı 10 milyon yolcu kapasitesine sahip” bilgisini vermişti.

İktidar bu tür açıklamalarla havalimanını övmüştü ancak Yeni Ercan Havalimanı'ndan yalnızca Türkiye'ye doğrudan uçuşlar gerçekleştirilebiliyor. Çünkü havalimanı, uluslararası uçuşlara kapalı. Emekli Tümamiral ve Mavi Vatan Denizcilik ve Stratejiler Merkezi (TÜRKDEGS) Başkanı Cihat Yaycı, havalimanının uluslararası uçuşlara açık olması gerektiğini, bu durumun siyasi olduğunu belirtti. Sçzcü'de yer alan haberde Yaycı, şu çözüm önerisini sundu:

‘BÜYÜK BİR NÜFUS VAR'

“Ercan Havalimanı, Antalya ya da Adana Havalimanlarının birer şubesi, pisti gibi gösterilebilir. Bunun yapılması lazım. Orada büyük bir Rus, Ukrayna, İsrail, Azerbaycan nüfusu olduğunu biliyoruz. Bu barajın açılması için bu ülkelere doğrudan uçuş yapılması için teklif götürülmesi lazım.

Türk Hava Yolları'nın uçuşlarını ya doğrudan ‘Ercan Havalimanı' diye yazarak ya da Antalya veya Adana havaalanlarının ikinci bir pisti gibi göstererek uçuşlar yapmaya başlamamız lazım.”

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.