Antalya Havalimanı'na 140 Milyon Euro yatırım

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Antalya'daki havalimanı yatırımı için Fraport TAV Antalya Yatırım'a 140 Milyon Euro kredi sağlıyor.  

31/03/2023 12:29
Antalya Havalimanı'na 140 Milyon Euro yatırım

2022 yılında Türkiye'de 1,6 Milyar Euroluk yatırıma imza atan ve depremden etkilenen bölge için 1,5 Milyar Euroluk yatırım taahhüdü bulunan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye'deki yatırımlarına devam ediyor.

EBRD'den yapılan açıklamaya göre Fraport TAV Antalya Yatırım, Yapım ve İşletme (FTA) tarafına 140 Milyon Euroluk sermaye yatırımları köprü kredisi sağlıyor. Bloomberght'nin haberine göre, söz konusu finansmanın Uluslararası Finans Kurumu ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) fonlarını içeren finansman paketinin parçası olduğu belirtildi.

Yatırım ne için kullanılacak? 

EBRD'nin yatırımının Antalya havalimanının yeni altyapısının tamamlanmasına ve enerji verimliliği yatırımlarına destek sunması öngörülüyor. Proje, LEED sertifikalı terminaller ve bir güneş enerjisi santrali yatırımını da içeriyor. Yatırım için FTA'nın sözleşmeli işgücü içerisinde kadın çalışanlarının payının artırılmasını da taahhüt ettiği belirtildi.

Krediyle ilgili açıklama yapan TAV CFO'su Burcu Geriş, EBRD'nin sağladığı kredinin Antalya havalimanındaki kapasite yatırımlarına katkı sunacağını ifade etti. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.