Antalya’da yabancılar satın aldıkları binaları otele çevirdi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, "Otellerin yüzde 70 doluluğundan bahsedilmesine rağmen kimsenin keyfi yok. Rusya- Ukrayna savaşı kayıt dışılığı ülkemizde patlatmış durumdadır. Buna sadece biz değil New York da çözüm aramaktadır” dedi.

18/10/2023 13:57
Antalya’da yabancılar satın aldıkları binaları otele çevirdi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Ali Bahar, yabancıların aldıkları gayrimenkulleri kendi vatandaşlarına kiralaması, günü birlik kiralama yapılmasının konaklama sektöründe ‘kayıt dışı’ ekonominin oluşmasına neden olduğunu belirterek, “Otellerin yüzde 70 doluluğundan bahsedilmesine rağmen kimsenin keyfi yok. Rusya- Ukrayna savaşı kayıt dışılığı ülkemizde patlatmış durumdadır. Buna sadece biz değil New York da çözüm aramaktadır” dedi.

Antalya’nın son dönemde gündemden düşmeyen günübirlik ev kiralama sorununa da değinen Başkan Bahar, “Antalya’mızda konut alan yabancılar, satın aldıkları konutları turizm sezonunda vatandaşlarına kiralamaları, vatandaşlarımızın da kiralık tatil evleri sistemine yönelmeleri ile kiralık villa ticaretine yönelmesi, günü birlik kiralama yapması, konaklama sektöründe ‘kayıt dışı’ ekonominin oluşmasına neden olduğunu her fırsatta dile getirdik.

Kısa dönem kiralama sorunu için daha koruyucu, daha kapsamlı, daha sıkı tedbirlerin uygulandığı bir çalışma yapılmalı

Kültür ve Turizm Bakanımıza bizzat ilettik. Kendisinden de bir düzenleme olacağının sinyallerini almıştık. Bunun üzerine; konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye gönderildi.

Yasa tasarısında kısa dönem kiralamalara 100 gün sınırı getirilirken, belge alma, kimlik bildirimi ve sakinlerden muvafakat alma zorunluluğu geliyor. Henüz kanun tasarısı niteliğinde olan bu düzenleme turizm sektörümüz açısından olumlu karşılansa da, daha koruyucu, daha kapsamlı, daha sıkı tedbirlerin uygulandığı bir çalışmanın genel kuruldan kabulünü bekliyoruz” dedi.

"Otellerin yüzde 70 doluluğundan bahsediyoruz ama kimsenin keyfi yok"

Antalya’nın 2019’dakinden daha fazla turisti ağırladığını dile getiren Ali Bahar, “Otellerin yüzde 70 doluluğundan bahsediyoruz ama kimsenin keyfi yok. Bunların hepsi kayıt dışı ekonomiden kaynaklanan mevzular. Yabancıların binaları aldıkları ve apart otele çevirdikleri söyleniyor doğrudur.

Kayıt dışı ekonomi kaybolmadıkça vergi reformundan, iş barışından söz edilemez. Rusya- Ukrayna savaşı kayıt dışılığı ülkemizde patlatmış durumdadır. Buna sadece biz değil Newyork’ta çözüm aramaktadır. Bu sadece bizim ülkemizin sorunu değildir” ifadelerine yer verdi.

"Sağlık turizmi ve günü birlik evlerle ilgili ihbar hattı kurulmalı"

Kentteki yabancıların kayıt dışı turizm sektöründe yer almasıyla ilgili olarak Bahar, “ Valilik, emniyet mücadele ediyor. Newyork Belediyesi bununla mücadele diyor. Kayıt dışını önlememiz gerekiyor. Bu kadar olduğunu bilmiyordum. Kişisel bakımda, sağlık turizmde, rent a car’da, günü birlik evlerde var. 49 meslek grubunda kayıt dışı var. Geri dönüşümde ruhsat sorunu kayıt dışılık var. Muazzam var. Bunu önlemek bir valiliğin yada emniyetin yapacağı şey değil topyekün mücadele lazım.

Ruhsatsız yerlerin şikayet edilmesi gerekir. Sağlık turizmi ve günü birlik evlerle ilgili farkındalık olsun diye Alo 107 ihbar hattı kurulmasını istedik. Şuan sadece konut konuşuyoruz. Tarım arazilerinde yabancılaşma başlarsa bunun önlemini almamız gerekir. Yakında yabacıların kontur alması gibi tarım arazisi alması söz konusu olabilir. Buna dikkat etmemiz lazım, önlem almalıyız. Bölgesel olarak kısıtlama gelir” açıklamasını yaptı.

Kentte demir yolu hattının gelmesinin 2028 yılı için gündemde olduğunu aktaran Bahar, daha erkene alınması için yeniden bunu gündeme taşıyacaklarını bildirdi. (İHA)

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.