Antalya 12 milyonun üzerinde turist ağırlayacak

POYD’un eski başkanı Ali Kızıldağ, 2022 yılında bütün olumsuzluklara rağmen Antalya’nın 12 milyonun üzerinde turist ağılayacağına inandığını söyledi.

07/06/2022 11:54
Antalya 12 milyonun üzerinde turist ağırlayacak

Ali Kızıldağ yaptığı açıklamada, turizm sektörünün bütün dünyada pandemi döneminde çok büyük darbe alarak büyük gerileme yaşadığını, dünyada yüzde 90 kayıp yaşanırken Türkiye’de yüzde 70 kayıp yaşadığını belirtti. 2021 yılının turizm sektörü için  toparlanma yılı olduğunu vurgulayan Kızıldağ, "2022 yılında bütün bu süreçlerin geride kalacağı bir yıl beklentisi oluşmuştu ama umulmadık şekilde bizim için çok değerli iki Pazar olan Rusya ve Ukrayna pazarları arasında bir operasyon krizi yaşandı.

Kriz yönetmek zorunda kaldık. Bu krizi hem özel sektör hem de kamu çok başarılı yönetti. Turizm Bakanımızın ve TGA’nın hem dünya genelinde hem de 23 ülkede bizzat ve 143 ülkede  tur operatörleri ile birlikte yönettikleri süreçler oldu. Bu meyveleri verdi. Korkulan olmadı. Hala devam eden süreçte açık olan pazarlardan iyi sayılarda turist ağırlamaya devam ediyoruz’’ dedi.

Ukrayna - Rusya savaşında Türkiye’nin uyguladığı tarafsızlık politikası çok önemli 

Ukrayna - Rusya savaşında Türkiye’nin uyguladığı tarafsızlık politikasının hem önemli bulduklarını hem de taktirle karşıladıklarını anlatan Ali kzıldağ, ‘’Turizmde beklenen olamasa bile korkulan olmadı. Dileğimiz Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin bir an önce tatlıya bağlanması ve barışın sağlanmasıdır.

Petrol fiyatlarının geldiği nokta belli. Bu bütün dünyanın ekonomilerini etkiliyor. Bu nereye kadar gidecek belli değil. Bütün dünyada çok ciddi enflasyon var. Bizde de öyle. Normal bir düzeye dönmeyi bekliyoruz. Bir an önce ekonomik ve turizm süreçlerine ulaşmayı bekliyoruz’’ diye konuştu.

Antalya 12 milyon turisti ağırlar

Antalya’nın bütün olumsuzlara rağmen 12 milyonu aşan bir turisti ağırlayacağına inandığını dile getiren Ali Kızıldağ şunları söyledi:

"Rusya ve Ukrayna pazarlarının açığını belli bir bölümü Avrupa pazarı ve çok aktif olan Orta Doğu pazarları ile kapatmayı umuyoruz. Ancak daha sezonun yoğun yaşandığı yaz aylarına yeni giriyoruz. Bu açığın ne kadarı kapatılır ancak Eylül sonu ekim ayı sonu gibi görülebilir. Ancak turizmin korktuğumuz kadar kötü gitmediğinin farkındayız.

Ama  sıkıntılı bir süreç yaşayan otellerimizde var. Genele baktığımızda korktuğumuz kadar kötü bir süreç yaşamayacağız. Antalya pandemiye rağmen 2021 yılında 9 milyonu aşan bir turist rakamını yakaladı. Bu yıl Antalya’nın 12 milyonu aşan bir turist rakamını yakalayacağına inanıyorum.’’


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.