Almanya ve İngiltere pazarında yüzde 50 artış var

Antalya’da 2023 yılı ilk üç ayda gerçekleşen turizm verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, " Ocak-Mart 2023 verilerinde, iki büyük kaynak pazarımız Almanya ve İngiltere yüzde 50 civarında bir artış gösterdi. Her iki pazarda da 2019 yılı rakamlarının üzerine çıkıldı" dedi.

05/04/2023 11:38
Almanya ve İngiltere pazarında yüzde 50 artış var

Antalya’da 2023 yılı ilk üç ayda gerçekleşen turizm verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, "2022 yılı Türkiye turizminin istikrarlı büyümesinin en güzel örneklerinden birisi oldu. Turist sayısı ve turizm gelirini orantılı paralelde büyüterek, kişi başı seyahat harcaması 89 Dolara çıktı.

Pandemi ve hemen ardından 2 önemli kaynak pazarımız arasında tırmanan olumsuz atmosfer ve küresel ekonomide tüm kaynak pazarlarımızı da etkileyen durgunluk, beklentilerimizi düşürse de elde edilen veriler, öngördüğümüz gibi belli pazarlar dışında yükselişin devam edeceği yönündedir.

Ocak-Mart 2023 döneminde Almanya ve İngiltere yüzde 50 artış gösterdi

Nisan ve Mayıs aylarında bir daralma söz konusu, ancak ilerleyen zamanlarda özellikle Avrupa kaynak pazarlarında talebin yükselmesini bekliyoruz. Ocak-Mart 2023 verilerinde, iki büyük kaynak pazarımız Almanya ve İngiltere yüzde 50 civarında bir artış gösterdi. Her iki pazarda da 2019 yılı rakamlarının üzerine çıkıldı. İngiltere son yıllarda pazar payını önemli ölçüde artırdı. Özellikle İngiliz ailelerin her şey dahile yönelik bir talep kaymasının enflasyon baskısı ile devam edeceğini öngörüyoruz.

Rusya Federasyonu’ndan geçen yıla göre yüzde 146 oranında bir artış göstermiş olsa da, tüm yıl için aynı düzeyde bir beklenti içinde değiliz. Pozisyonumuzu uluslararası ilişkilerin seyrine göre belirleyeceğiz. Yüksek potansiyel barındıran yan pazarlar içinde en büyük artış Polonya’dan yüzde 76 oranında gerçekleşti. Nüfus ve ekonomik büyüklüğü açısından büyük hacimli Polonya’yı öncelikli geliştirilmesi gereken bir pazar olarak görüyoruz. Konaklama sektörü olarak, pazar ve ürün çeşitliliğini destekleyen tüm çalışmaların içinde yanında yer alıyoruz" dedi. (İHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.