Almanlardan 15 günlük turlara büyük ilgi

KKTC Başbakan Yardımcısı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Alman turistlerin KKTC’de 15 günlük turlara büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

13/03/2023 13:30
Almanlardan 15 günlük turlara büyük ilgi

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bakanlık olarak yaptıkları turizm tanıtım çalışmaları sonucu KKTC’nin turizmde yıldızı yükselen ülkelerden biri haline geldiğini belirterek, “Kuzey Kıbrıs’ı sadece doğal güzellikleriyle değil, kültürel yanıyla da pazarlıyoruz. Hedefimiz Alman pazarından daha fazla pay almak. Bu yıl Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ile daha aktif bir tanıtma kampanyası yürütüyoruz” dedi.

Bakan Ataoğlu, Turizmdays'e yaptığı açıklamada, KKTC’nin tarihi ve kültürel mirasını ön plana çıkararak, özel ilgi turizmine merakı olan turistlerin Ada’ya çekilmesi için çalışma yürüttüklerine dikkat çekerek, "Avrupa seyahat pazarının iki merkezinden biri olan Almanya, Kuzey Kıbrıs turizminde önemli bir yere sahip.

Uzun yıllardır turist sayısında ülkemiz için çok önemli bir yere sahip olan Alman pazarı yapılan etkili tanıtma ve pazarlama çalışmaları sonrasında Türkiye’den sonra, adaya gelen turist profilinde ilk sıraya yerleşti’’ dedi.

Almanlardan 15 günlük turlara büyük ilgi

Kış turizmindeki turist profiline bakıldığında, bu pazarın büyük çoğunluğunun Alman turistlerin oluşturduğunu, kış turizmi adı altında charter uçuşları ile gelen turistlerin 15 gün adada konakladığını ifade eden Ataoğlu şunları söyledi:

“Yaşanan covid-19 salgını döneminde de görüldüğü gibi Kuzey Kıbrıs destinasyonu gerek sağlık konusunda, gerekse güvenlik konularında öne çıkmış ve Almanlar tarafından daha fazla tercih edilen bir destinasyon olmuştur. Almanlar Kuzey Kıbrıs’ın havasını ve iklimini çok seviyor.

Özellikle dağ ve deniz manzaralı yürüyüş yollarımızı tercih ediyorlar. Bakanlık olarak bizlerde alternatif turizm çeşitlerini artırmak için çalışıyoruz. Çünkü her ülke insanının tercih ettiği turizm modeli farklılık göstermektedir.

Almanlar KKTC’de yatırım yapmaya önem veriyorlar

Almanların emlak sektöründe de Kuzey Kıbrıs’a olan ilgisi her geçen gün daha da yükseliyor. Pandemi öncesindeki rakamlar 4-5 kat arttı. Almanlar KKTC’de yatırım yapmaya önem veriyorlar.

KKTC’de turistlerin ilgisi arttıkça turizm yatırımları da artıyor. Önemli bir yatak kapasitesine sahibiz. Yatak kapasitesi daha da artıyor.‘’

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.