Alman uzmanlar iddia ediyor: Yazın büyük bir seyahat patlaması bekliyoruz!

Hayatı karartan, beklenenden çok uzun süren pandemi devam etse de, Almanlar yeniden seyahat edebilmek için can atıyor. Uzmanlar, devam eden salgına rağmen 2021 yazında seyahat patlaması bekliyor.

Hüseyin Baraner 10/02/2021 16:06
Alman uzmanlar iddia ediyor: Yazın büyük bir seyahat patlaması bekliyoruz!

2021 yazında Almanya’dan hangi ülkelere seyahat yapılabilecek?

Hangi ülkelere yeterli uçak konulabilecek?

Sadece sektörde değil, bu sorular şu an en halk arasında çok tartışılan konular haline geldi.

Almanya dünyanın en büyük tatilciler ülkesinden biri.

Alman medyası da tatil ve seyahat konusunun gündemden düşürmeye pek istekli değil. Medya bu konunun üzerine yoğun alıcısı ve okuyucusu olduğu için balıklama atladı.

Farklı medya kuruluşları kendi siyasi eğilimleri ve dünya görüşleri açısından pandemi ve seyahat konusuna yorum getiriyorlar.

Ancak benim konuştuğum Alman toplum bilimcileri ve sosyologlar, “havalar ısınınca Almanları kimse tutamaz!” dediler.

Ülkede genel kanı bu

Ancak bu arada salgına ticaret ve siyaset yoğun bir şekilde bulaştı

Bir tarafta yaklaşan federal parlemento seçimleri ve Angela Merkel’den boşalacak koltuğa gözlerin dikilmesi.

Öbür tarafta bir türlü aşı şırası gelmeyen bazı insanların düştüğü çaresizlik içinde her pahasına ve her fiyata neredeyse yalvararak aşı araması.

Ve bu olup bitenlerin her gün farklı bir tahmin ve iddia ile medyaya yansıması Almanların kafasını iyice karıştırdı.

Bugün Almanya’da her yer eksi 10 derece.

Havalar buz gibi soğuk

Moraller son derece bozuk.

İnsanlar sıkıntılı.

Almanyada esnaf, gastronomlar ve yüksek sayıda otelciler çaresiz.

Devlet yardımına rağmen.

Almanya’da da taşıma suyla değirmen dönmüyor.

Kapanma Almanları artık iyice sıktı ve gerdi. Bu hissiyat seçimlerede yansıyacak.

Alman hükümeti sınıfta kaldı.

Aşı konusunu yönetemediler

Büyük hayal kırıklığı yarattılar.

Şimdi panik içersinde koşuşturup aşı arıyorlar.

Almanya’da 40 milyon hane var. Yüzde yetmişi 90 metre karenin altında küçük sayılacak evlerden oluşuyor. 17 milyon hanede tek kişi yaşıyor. Pandemiden korunma önlemleri sağlıklı insanları bile pisikolojik olarak hasta etmeye başladı.

Almanların sıkılınca seslice “Ich muss raus!”, “dışarı çıkmam lazım!” bağırışları güneşe hasret kalmış binaların buz tutmuş duvarlarından kayarak sokağa kadar yansımasına yoldan geçenler tanıklık ediyor.

Peki bu durumda, hangi turizmci ne diyor Almanya’da?

Federal Hükümetin Turizmden Sorumlu Komisyon Üyesi Thomas Bareiss, “yazın bir patlama yaşanacağına inanıyorum, tabiki 2021 yılı yine de bir kriz yılı olacak, Paskalya'da seyahat ihtimalinin zayıf görüyorum, ancak yaz ayları bir patlama bekliyorum!”

Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, “Paskalya haftalarında gelen ilk seyahat taleblerine tanıklık edeceğiz. Mayıs ayından itibaren yurtdışına daha fazla seyahat bekliyoruz ve Almanların yazın tekrar seyahat etmeye çok hevesli olduklarını görüyoruz.”

TUI’nin ceo’su Friedriech Joussen, “Bastırılmış bir talep var, insanlar hazırlanmış valizlerin üzerinde oturuyor. Biz TUI olarak, Temmuz-Eylül ayları arasındaki yüksek sezonda kriz öncesi kapasitenin yüzde 80'iyle devam etmeyi planlıyoruz, müşterilerden talep almaya başladık. rezervasyon rakamları umut veriyor. Şu an itibariyle 2,8 milyon rezervasyon aldık, bunun önemli bir bölümü İngiltere'de gerçekleşti. Müşteriler, karantina tedbirleri nedeniyle kısa vadeli rezervasyon yapmaya devam ediyor.”

FTI’nin CEO’su Ralph Schiller, “Yunanistan ve Türkiye geçen yıl misafirlerin güvenini kazandılar, bu nedenle önümüzdeki yaz bu destinasyonlarda tatil yapma eğilimi var, Mısır, Kanarya Adaları, Balear Adaları ve Dubai gibi diğer destinasyonların en geç ilkbahar veya yaz aylarından itibaren büyük kısıtlamalar olmaksızın tekrar ziyaret edilebileceğine inanıyorum ve bunun için şimdiden yeterli uçuş kapasiteleri sağladık.”

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, “biraz daha bekleyin önümüzü görmeden, sonra iptal etmek mecburiyetinde kalacağınız henüz hiçbir şey ayırtmayın!”

Almanya’da uzmanlar haziran ayından itibaren özellikle Akdeniz çanağındaki ülkelere hareketin artacağına ve kış aylarında bile aralıksız bir şekilde devam edeceğine inanıyor.

Bu arada Almanya’daki seyahat acentaları yeniden toparlanmaya başlıyor.

Gelecek hafta bu konu ile ilgili Almanya’da binlerce seyahat acentesi satış elemanını ekranda buluşturan bazı önemli etkinlikler başlıyor.

Özellikle müdavim müşteriler ile temasa geçen ve aralarında karşılıklı güncelleme yapan seyahat acentası satış elemanları, “bu kasvetli ve soğuk günlerde müşteriler ile kurulan sıcak diyalog iki taraf için de çok önem arz ediyor, bizi müşterilerimize daha çok yakınlaştırıyor. Bize son günlerde dünyanın değişik noktalarındaki otellerden bildiriler geliyor, bizde bunları müşterilerimize iletiyoruz, çok memnun oluyorlar“ diyorlar.

Gezginler ve tatilciler ülkesi Almanya toplumu büyük bir hasret ile yaz aylarını bekliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.