Başkan Bahar: Yurt dışı çıkış harcı rasyonel bir uygulama değil

ATSO Başkanı Ali Bahar, “Devletin, vatandaşlarının ülke dışına çıkışından vergi almasını doğru bulmuyoruz. Yurt dışına çıkış maliyetlerinin artması, işletmelerimiz için olumsuz bir gelişme” dedi.

26/06/2024 13:15
Başkan Bahar: Yurt dışı çıkış harcı rasyonel bir uygulama değil

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, ATSO Meclis Salonu’nda gerçekleşti. ATSO Meclis Başkanı Ahmet Öztürk’ün açılış konuşmasıyla başlayan Meclis’te, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, sektörel gündem, Antalya’ya verileri, turizm, enflasyon ve faiz konuları ile yurt dışı çıkış harçlarına ilişkin gündemi değerlendirerek, kadın cinayetleri ve çocuk istismarı konularındaki hassasiyetlerini belirtti.

Sektörel gündeme ilişkin ciddi bir talep aldıklarını kaydeden Bahar, “Şuna çok seviniyoruz ki, birçok sektörden, birçok problem dile getirmemiz, çözüm aramamız için her geçen gün bize yoğun bir şekilde talepler geliyor. İşte bu bizim oluşturmak istediğimiz şey. Demek ki sektörlerin, bizim çözebileceğimiz konusunda umutları var. Bu bizim için çok değerli” diye konuştu.

İŞ DÜNYASI ZATEN VİZE ALMAKTA ZORLANIYOR

Yurtdışı çıkış harcının artırılmasının işletmeler için olumsuz bir gelişme olduğunu dile getiren Başkan Bahar, “Gelir boyutuna baktığımızda, 2023 yılında yurt dışı çıkış harcından elde edilen toplam gelir, 1,3 milyar TL iken, çıkış harcının 10 katına çıkartılarak bin 500 TL olması durumunda gelirin yaklaşık 13 milyar TL olacağını görüyoruz.  Ancak 13 trilyon lira civarında gerçekleşmesi beklenen 2024 yılı kamu gelirleri içinde yurtdışı çıkış harcından gelecek 13 milyar TL’nin ciddi bir önemi olmadığı aşikâr” dedi.

Vatandaşların yurt dışına çıkışını pahalılaştırarak yavaşlatmanın rasyonel bir yöntem olmadığını kaydeden Bahar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2023 yılında 8,7 milyon vatandaşımız yurt dışına çıktı. Çıkış harcının bin 500 liraya çıkması bu eğilimi azaltma konusunda hiç de rasyonel bir yöntem olmadığı gibi uzun vadede etkili olması da zor. Biz, devletin vatandaşlarının ülke dışına çıkışından vergi almasını doğru bulmuyoruz. Yurtdışına çıkış maliyetlerinin artması, işletmelerimiz için olumsuz bir gelişmedir. İş dünyası zaten gideceği ülkeden vize almakta zorlanırken, şimdi de devletimiz ek bir maliyet yükü getiriyor.

Tüm iş insanlarımızı, Ticaret Bakanlığının yurtdışı ziyaretlere yönelik verdiği desteklerden yararlanmaya davet ediyorum. Yeni iş bağlantıları kurmak için yurtdışına giden firmalarımızın seyahat masraflarını, Ticaret Bakanlığı yüzde 50 ila yüzde 70 arasında değişen oranlarda, yılda 5 seyahate kadar destekliyor. Tüm ihracatçılarımız ve ihracatçı adaylarımız bu destekleri daha yakından izlemelidir. Biz de çok yakında yeni kuracağımız destek ofisimizde, bu bilgilendirmeleri gerçekleştireceğiz.”

Covid-19 dönemindeki gerilemenin ardından turist sayısında keskin bir yükseliş olduğunun altını çizen Bahar, “Geçen yıl 16 milyona yaklaşan yabancı ziyaretçi sayısı ile rekor kırdık. 2023’te, İstanbul, Londra ve Dubai’den sonra Antalya, dünyada en fazla yabancı ziyaretçi çeken dördüncü şehir oldu. 2024’te turist sayımız daha da artacak. Beklenmedik bir gelişme olmazsa 2025’te de başarılı bir sezon bekliyoruz. Antalya Havalimanında yeni bir rekor kırıldı. 22 Haziran Cuma günü 199 bin 751 yolcu ve 1.175 uçak trafiği ile yılın en yüksek uçuş ve yolcu sayılarına ulaşıldı” diye konuştu.

Turizm sektöründe yaşanan olumlu gelişmelerin yanında sorunların da yaşandığına dikkati çeken Başkan Bahar, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Özellikle animasyon ve eğlence sektörü, spa-hamam, seyahat acenteleri ve konaklama sektöründe faaliyet gösteren komitelerimizin, yabancıların çalışma ve oturma izinleri konusunda sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Bu konu hep sıcak, hep öncelikli gündemlerimiz arasında. İlgili birimlerimiz çalıştı ve bir çözüm önerisi oluşturdu. Biz ATSO bünyesinde bir büro kurulmasını istiyoruz. Yani ATSO, yabancı çalışan konusunda garantör olmak istiyor. Çünkü bu konunun içinde hem suiistimaller, hem de mağduriyetler var. Talebimiz yerine gelir ve bu iş kanunlaşırsa, hem süreç güvenli hale gelecek, hem de bürokratik işlemler hızlanacak. Bu talebin bir an önce karşılanması için girişimlerimiz sürüyor. ATSO olarak, elini taşın altına sokmak suretiyle, bakanlıkların ve yerel teşkilatların üzerindeki yükün bir bölümünü üzerine almayı kabul ederek sorunu çözmeye çalışıyoruz. Bu noktada bakanlık ve bürokratlarımıza ‘duyun sesimizi’ diyoruz”

HAVALİMANINDA EN KISA SÜREDE UZLAŞMAYA VARILMALI

Antalya’da son günlerde havalimanı uçuşları ile ilgili yaşanan yoğunluğa dikkati çeken Başkan Ali Bahar, “Antalya Havalimanı’nda çalışan sendikaların başlattığı iş yavaşlatma eylemi, yaz sezonunun yoğun günlerinde büyük aksaklıklara neden olduğunu görüyoruz, takip ediyoruz. Antalya Havalimanı yetkilileri, durumun en kısa sürede normale dönmesi için çaba sarf ettiklerini belirtiyorlar. Bu durumun, şehrimizin turizm imajını olumsuz etkileyeceği, bu yoğun sezonda, sektöre zarar verebileceği hepimizin malumudur.

En kısa sürede uzlaşmaya varılması, ortak noktada buluşulması, mağduriyetlerin giderilmesi ve havalimanındaki operasyonların normale dönmesi, Antalya turizminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki; bu sadece turizm sektörünü etkileyen bir durum değildir. Aynı zamanda üyemiz olan ve turizme hizmet ve tedarik sağlayan tüm firmalarımız bu konudan zarar görmektedir. Bu itibarla ivedi çözülmelidir” ifadelerini kullandı.

YENİ DÜZENLEMELER YOLDA

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne yeni bir vergi paketi geldiğini ifade eden ATSO Başkanı Ali Bahar, “Yurtdışı çıkış harcından, gübre ve yemde KDV artışı, borsada kazanç vergisi gibi konuların bu paket içinde olacağı konuşuluyor. Gübre ve yemde 2016’dan bu yana yüzde 1 KDV uygulanıyor.

Ancak yem satışında yüzde 10, gübre satışında ise yüzde 20 KDV alınacağı gibi söylentiler dile getiriliyor. Böyle bir değişiklik olursa tarımda girdi maliyetleri artacağı için tüm ürün fiyatlarında bir anda yükseliş göreceğimize şüphemiz olmasın. Enflasyonla mücadele ederken, böyle bir yanlış yapılmayacağına inanıyoruz” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.