İçinde 5 yıldızlı otel de var... Albayrak Grubu, Yassıada’yı 20 yıllığına kiraladı

Adı "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak değiştirilen Yassıada'nın işletmesi Albayrak Grubu'na geçti. Albayrak Grubu'na ait Birun Ada isimli firma, yıllığı 4.2 Milyon Lira olmak üzere adayı 20 yıllığına kiraladı.

06/04/2023 13:44
İçinde 5 yıldızlı otel de var... Albayrak Grubu, Yassıada’yı 20 yıllığına kiraladı

27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Demokrat Partili siyasetçilerin yargılamalarının yapıldığı ve ismi daha sonra “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olarak değiştirilen Yassıada’ya bir otel yapılmıştı.

Cumhuriyet'ten Murat Ağırel’in haberine göre, adada yapılan projeyi MESA şirketi, mimarisini ise Arme Concept adlı firma üstlendi. Otele “Katre Island Hotel” ismi verildi. Otel ücreti çok fazla konuşuldu. Adaya yoğun katılım beklenmesine rağmen istenilen sayıya ulaşılamadı.

4.2 MİLYON LİRA ÜZERİNDEN 20 YILLIĞINA KİRALANDI 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği şirketi 29 yıllığına “yap-işlet-devret” modeliyle işlettiği Yassıada’yı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 18 Ocak 2023’te iade etti. Şimdi ise Yassıada, Albayrak Grubu’na geçti. 14 Şubat 2023’te 103 bin 750 metrekare yüzölçümlü hazine taşınmazı ile 10 bin 43 metrekarelik dolgu alanı üzerinde 324 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel tesisi yıllığı 4.2 Milyon Lira bedel üzerinden 20 yıllığına Birun Ada Otelcilik Turizm A.Ş’ye kiralandı.

2022 yılında kurulan Birun Ada isimli firma, Albayrak Turizm Seyahat İnşaat A.Ş’ye ait. Albayrak Turizm yönetim kurulu Nuri Albayrak, Mustafa Albayrak, Muzaffer Albayrak ve Mesut Muhammet Albayrak’tan oluşuyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.