Alanyalı turizmcinin yüzü gülüyor... Avrupa pazarında eskiye dönüş sinyali

Avrupa'daki birçok ülkenin seyahat kısıtlamalarını büyük oranda kaldırması sonrası rezervasyonlarda artış yaşanması Alanyalı turizmcinin yüzünü güldürdü. Alanya turizm sektörü temsilcileri, Avrupa pazarından eski yıllara dönüş sinyalleri olduğunu belirtti

21/03/2022 14:34
Alanyalı turizmcinin yüzü gülüyor... Avrupa pazarında eskiye dönüş sinyali

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Rusya-Ukrayna savaşı birinci ayına yaklaşıyor. Yapılan müzakerelerden olumlu bir sonuç çıkmadı, ateşkes beklentisi sonuçsuz kaldı. Ukrayna pazarından en az 2 yıl turist gelmesi söz konusu değil. Rusya pazarında, uygulanan ambargolar ve Ruble’nin değer kaybı sebebiyle belirsizlik var.

Ayrıca tur operatörleri de henüz operasyon planı yapamadı. Alanya plajlarını dolduran iki pazarımız artık yok. İngiliz, Alman, İskandinav turist, pandemiden dolayı iki senedir tatil yapamadı. Bu yıl pandemi yasaklarının kalkmasıyla tatile çıkabilecek durumdalar. Rezervasyonlarda artışlar söz konusu, bu ülkelerde dijital tanıtımlarımız da söz konusu.

Ancak rezervasyonlar iki katına da çıksa, kaybettiğimiz pazarların yerini doldurmaz. Tesis sayımız çok fazla, bu kadar yatağın sadece Avrupa pazarıyla dolması oldukça zor. Umarım savaş en kısa sürede sonlanır ve en kalabalık pazarlarımıza yeniden kavuşuruz” dedi.

‘AVRUPA PAZARINDA TALEP ARTTI’

Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan, Yenialanya'da yer alan haberde, “Ukrayna-Rusya çatışma ortamından turizm açısından en büyük zararı görecek olan şehirlerden birisi ne yazık ki Alanya bölgesi. Zira Alanyamızdaki yüzde 55-60 oranında misafir ağırlığını Rus toplulukları oluşturmaktaydı. Avrupa pazarındaki insanların pandemi döneminde yaklaşık iki yıldır rahatlıkla tatil yapamamaları, tatili özlemiş olmaları ve pandemi kısıtlamalarının kalkması ile talep artışı başladı.

Alanya’da da rezervasyonlarda artış söz konusu. Dövizin değer kazanması ve uygun fiyat koşulları Avrupalı misafirlerin talebini arttırmaktadır. Turizm sektörü olarak temennimiz savaşın ve ekonomik ambargoların bir an önce sonlandırılması ve Avrupa ile birlikte Rus pazarından da misafirleri ağırlamak bizler için son derece önemlidir” diye konuştu.

‘AVRUPA PAZARINDAN ESKİ YILLARA DÖNÜŞ SİNYALLERİ VAR’

Aynı zamanda ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi olan acenteci Cengiz Topçu, "Yaşanan Rusya-Ukrayna krizinin ardından Ukrayna pazarının tamamen kaybı yanında Rusya’dan ciddi bir düşüş yaşanması muhtemel bir sezona girerken tüm umutlar Avrupa pazarına dönmüş durumda. Özellikle pandemi yüzünden iki senedir tatil ihtiyaçlarını karşılayamayan Avrupalı misafir, pandemi şartlarının yumuşatılması ve Türkiye’nin özellikle Euro ve Pound karşısında değer kaybettiği bir ortamı yaşaması tekrar tatil rotalarını ülkemize çeviriyor.

Halen Rusya Ukrayna krizinin ne tarafa evrileceği tereddüt yaratsa da rezervasyonlarda Almanya, İngiltere başı çekiyor. Son dakikalara kalsa da Avrupa pazarının eski yıllarına dönüş sinyallerini verdiği bir dönemi yaşamamız muhtemel görünüyor. Şu anda rakamlara baktığımızda esas aldığımız 2019 rakamlarının gerisinde olsak da ilerleyen günlerde Rusya-Ukrayna krizinin yumuşaması ile birlikte hedefin 2019 rakamlarını yakalamak olduğunu söylemek mümkün. En azından beklenti ve planlamalar bu yönde" ifadelerini kullandı. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.