Airbnb kiralamalarına yeni kurallar geliyor

AB’de kısa süreli kiralama faaliyetlerine yeni kurallar geliyor. IMCO Komitesi yeni kurallar üzerinde sonuç elde etti.

26/09/2023 11:59
Airbnb kiralamalarına yeni kurallar geliyor

AB’de turistik konaklamanın % 25’ine ulaşan kısa süreli kiralama faaliyetleri, AB Parlamentosu’nun İç Pazar ve Tüketicinin Korunması (IMCO) Komitesi tarafından bu hafta açıklanan yeni bir dizi kuralın odak noktası. IMCO’ya göre kurallar şeffaflığı artırmayı ve yasa dışı listelemeleri engellemeyi amaçlıyor.

Bu kurallar geçen hafta oy çokluğuyla kabul edildi ve Ekim ayında Parlamento tarafından sonuçlandırılacak.

Yenilikler ne?

Raportör Kim Van Sparrentak, “Kısa vadeli kiralık konaklamanın yaygın büyümesi, piyasada sakinler için daha az konut bulunmasına yol açtı, kiraları ve konut fiyatlarını yükseltti ve aynı zamanda mahallelerin yaşanabilirliğini de etkiledi”dedi .

Bugün kabul edilen kurallar, şehirlerin yerel kuralları uygulamak için gerekli verilere erişmesini sağlıyor. Platformlar, Dijital Hizmetler Yasası (DSA) uyarınca yasa dışı listelemelerin kaldırılmasını destekleme konusunda daha fazla sorumluluk alıyor. Konsey ile müzakereleri bu yıl da tamamlayabilecek.

AB ülkeleri, platformlardan ana bilgisayarların faaliyetlerine ilişkin verileri aylık olarak tek bir dijital giriş noktası kurmalıdır.

Üye ülkelerde kısa süreli kiralık mülkler için basit, çevrimiçi kayıt prosedürünün başlatılacak

Bilgiye halkın erişimi artırılacak ve yetkililerin, çevrimiçi platformların, ev sahiplerinin ve vatandaşların yeni kuralları daha iyi anlamalarına olanak tanınacak.

Çevrimiçi platformlar, ev sahipleri tarafından sağlanan bilgilerin güvenilir ve eksiksiz olmasını ve kayıt numaralarının listede açıkça görünmesini sağlamalı. Üye devletlerin kayıt sistemlerini uyarlamaları ve ilgili BT altyapısını oluşturmaları için 18 ayları olacak.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.