Ağustos, turist alışverişinde 2023’ün en canlı ayı oldu

BMD Başkanı Sinan Öncel, perakende de Ağustos ayının tahminlerinden daha iyi geçtiğini bildirerek, “Temmuz’a göre geçen ay üyelerimizin yüzde 59’u adet satışlarını, yüzde 70’i de cirolarını arttırdı. Ağustos, turist alışverişinde de 2023’ün bugüne kadarki en canlı ayı oldu” dedi.

19/09/2023 14:17
Ağustos, turist alışverişinde 2023’ün en canlı ayı oldu

Organize perakende sektörü Temmuz ayındaki daralmanın ardından Ağustos'ta kısmen de olsa yeniden hareketlendi. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Ağustos ayındaki kısmi canlılığın, tüketicilerin 'fiyatlar daha da yükselecek' endişediyle ihtiyaç alışverişini imkanları ölçüsünde öne çekme davranışının devam etmesinden kaynaklandığını düşündüklerini söyledi.

BMD'nin üyeleri arasında yaptığı Ağustos ayı anketinin sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Anketi değerlendiren Sinan Öncel, Temmuz'daki daralmanın ardından Ağustos ayının tahminlerinden daha iyi geçtiğini bildirdi.

Turist alışverişi zirvede

Ankete katılan BMD üyelerinin yüzde 59'unun Temmuz'a göre adet satışlarını artırdığını belirten Öncel, şöyle devam etti: "Üyelerimizin yüzde 70'inin Ağustos'ta cirolarını artırdığı görünüyor. Ağustos, turist alışverişinde de 2023'ün bugüne kadarki en canlı ayı oldu. Üye markalarımızın yüzde 58'i yabancıya adet atışlarını artırdı.

Temmuzda özellikle hazır giyim, ayakkabı ve yemek kategorilerinde önemli bir daralma ile karşı karşıya kalmıştık. Haziran rakamlarının hâlâ uzağında olmakla birlikte Ağustosta kısmen de olsa alışverişte bir canlanma var. Merkez Bankası'nın verilerinde de BMD anketiyle paralel bir sonuç görüyoruz. Örneğin giyim ve ayakkabı için Haziranda 63.7 milyar TL olan kartlı harcama tutarı Temmuzda 44 milyar TL'ye gerilerken, Ağustosta 45.4 milyar TL'de kaldı.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.