Adalar Sivil İnisiyatifi, İETT'nin adalara minibüs kararına protesto

İETT’nin ada içi ulaşımda kullanılmasını planladığı minibüsler 15 Haziran’da hizmete başlayacak ancak ada sakinleri konuya tepki gösterdi. Adalar Sivil İnisiyatifi konuyla ilgili açıklama yaptı, 4 bin imzayla minibüsleri Adalar’da istemediklerini bildirdi.

15/06/2024 17:28
Adalar Sivil İnisiyatifi, İETT'nin adalara minibüs kararına protesto

Adalılar, İETT’nin ada içi kullanım için alınan minibüs kararına tepki göstererek, "İETT, adalıların tüm haklı ve yasal itirazlarına ve yetkililerin verdiği sözlere rağmen Büyükada'ya minibüs getirdi! Hiçe sayılıyoruz!" ifadelerini kullandılar. Heybeliada Mahalle Meclisi Girişimi, minibüslerin önünü kesen 9 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İETT Genel Müdürlüğü‘nün Adalar’da elektrikli minibüsler bugün seferlere başladı.

Ada halkının “ben yaptım oldu” zihniyetini kabul etmeyeceğini söyleyen İnisiyatif açıklamasında “Azman minibüslerin, bir çalıştay hazırlığı devam ederken tekrar servise konacağı haberi ada halkı ile Adalar Belediyesi ve İBB arasında oluşmuş olan güvene dayalı hukuka telafisi mümkün olmayacak zarar verecektir” dedi.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Adalar’ın doğasına, coğrafi, tarihi, kültürel, sosyal özelliklerine ve yürürlükteki resmi statüsüne de aykırı olan azman minibüsleri engellemekte kararlıyız! Halka ve yasalara rağmen bu araçları dayatanlardan tek tek yasalar önünde hesap vermeleri için sürecin takipçisi olacağız! Adalar halkının seçilmiş temsilcisi olan Adalar Belediyesi, Adalar halkının yanında yer almalı ve halkın bu haklı mücadelesine açık olarak destek vererek araçların ilçe sınırlarında çalıştırılmasına engel olmalıdır. Adalar’ımızı kaosa sürükleyecek bir adımla azmanbüslerin bu bayramda sefere konulması denenecekse İETT Genel Müdürü İrfan Demet derhal istifa etmelidir! Halen Adalar’da bulunan azmanbüsler derhal anakaraya taşınmalıdır.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.