Accor, Gaziantep'te iki otel açıyor...

Dünyada 90 ülkede 4 bin 200 oteli olan Fransız otelcilik grubu Accor, Gaziantep’te Ocak ayında 2 otel birden hizmete açacak. Sanayi ve ticaretteki büyük başarısıyla bölgenin parlayan yıldızı olan Gaziantep, otel yatırımcılarının da gözdesi oldu. Avrupa’nın en büyük hotel zinciri ve dünyanın 3'üncü büyük otelcilik devi Accor, "Novotel" ve "Ibis" markalı iki otelini Ocak'ta açacak.

Turizm Aktüel Turizm Aktüel
01/01/2020 02:40
Accor, Gaziantep'te iki otel açıyor...

Toplam 14-15 milyon avroya mal olan, 92 odalı Novotel Gaziantep ve 177 odalı Ibis Gaziantep otelleri özellikle iş amaçlı konaklamalara evsahipliği yapmayı hedefliyor.

Accor Türkiye Genel Müdürü Murat Kadaifçioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Accor’un ekonomik oteller sınıfında dünya lideri olduğunu, 90 ülkede 4 bin 200 oteli bulunduğunu, aralarında Sofitel, Novotel ve Ibis’in de yer aldığı çeşitli markaların bulunduğunu belirtti.

 

Kadaifçioğlu, şunları söyledi: "Türkiye pazarını sadece 5 yıldız seviyesinde olmadığını düşünerek elimizdeki markaları değerlendirdik. Şu sıralar üzerinde yoğunlaştığımız çalışma Türkiye’nin ekonomisi gelişmiş şehirlerinde, şehir otelleri Ibis ve Novotel markasını geliştirmek. Ibis ve Novotel 3 ve 4 yıldızlı standart olan markalarımızdır. Genellikle iş amaçlı seyahat eden müşterilerin konaklamaları ve orta ve küçük ölçekli toplantılara ev sahipliği yapacak şekilde tasarlanmış olan otellerimizin bu şehirlerde önemli bir eksikliği gidereceğine inanıyoruz. Ibis ve Novotel ile bu standart servislerimizi tüm Anadolu’ya yaymak istiyoruz."

"TÜRKİYE PAZARINA YÖNELİK UZUN VADELİ PLANLARIMIZ VAR"...

 

Accor’un Türkiye pazarına yönelik uzun vadeli planları olduğunu bildiren Kadaifçioğlu, şunları söyledi: "Türkiye’nin ekonomik olarak gelişmekte veya gelişmiş merkezlerini seçtik. 23 şehir belirledik. Çünkü bu markette yalnızız. Kısa vadede bekleyen 2010’lu yıllardaki projelerimiz ile birlikte 1549 Novotel, 2282 tane de Ibis odası inşa edeceğiz. Bu da 10 Novotel, 17 Ibis demektir. Bu oteller bittiğinde toplam 2 bin ile 2 bin 500 kişi arasında bir istihdam yaratmış olacağız. Accor Grubu’nun Türkiye’deki yatırımları sadece business amaçlı olmayacak. Fransız şirket, Antalya’ya da beş yıldızlı Sofitel tarzı otel düşünüyor ancak farklı bir konseptle..Accor yetkilileri, yer arayışına başladılar."

 

"KAYSERİ VE BURSA’DA YATIRIM"...

 

Gaziantep’te 92 odalı Novotel ve 177 odalı Ibis otelleri ile hizmet vermeye başlayacaklarını ifade eden Kadaifçioğlu, şunları anlattı: "Novotel Türkiye’deki yıldızlama standartlarına göre 5 yıldız alabilecek düzeyde olan tesisimiz. Ancak Novotel’in dünyada konumlandırılması orta sınıf tesis ve Türkiye’deki karşılığı 4 yıldız. Ibis otelimiz ise dünya standartlarına göre ekonomik sınıf otel markamız ve Türkiye’deki karşılığı ise 3 yıldız.

 

Novotel, ayrıca toplantı, seminer ve yemek organizasyonları için de hizmet verecek." Gaziantep otellerinin Türkiye’deki 5. ve 6. otelleri olduğunu açıklayan Kadaifçioğlu, Kayseri Novotel ve Kayseri Ibis otellerinin mart ayında açılacağını, Bursa Ibis’in de 2010’da bitmesinin planlandığını bildirdi. Türkiye’deki tüm yatırımlarının Afken GYO tarafından yapıldığını hatırlatan Murat Kadaifçioğlu, Gaziantep’teki yatırımlarımızın toplam 14-15 milyon avro olduğunu, otellerin açılışının ocak ayı olarak belirlendiğini kaydetti.

 

"2010’DA TURİZM GELİRİNDEKİ DÜŞÜŞ SÜRECEK"...

 

GAP bölgesi ve özellikle Gaziantep’in, Türkiye’nin hızla gelişen bölgesi olduğunu vurgulayan Kadaifçioğlu, şöyle devam etti: "Gelişen ticaret ve sanayi yapısı ile iş amaçlı seyahatlerde önem taşımakta. Turizm amaçlı seyahatlerde de sürekli olarak artış göstermekte. İç turizmde sürekli olarak artan bir talebe sahip. Kültür gezileri için çok önemli bir destinasyon haline geldiğine inanıyorum. Kültürel zenginlikleri ve mutfağı ile ön plana çıkmış durumda olan Gaziantep yeni yapılacak olan konaklama ve yiyecek içecek tesisleri ile uzun süre gündemde kalacaktır. Komşu ülkelerden de iş amaçlı seyahatlerde büyük bir öneme sahip."

 

Turizm sektörünün gelişimini değerlendirirken Kadaifçioğlu, parlak bir 2008 yılının ardından geçen yılın üçüncü çeyreğinde ortaya çıkan finansal krizin turizmi de etkilediğini, 2009 yılında turizm sektöründe tatil amaçlı ve genellikle Antalya yöresinde ciddi daralmalar olduğunu, bu daralmaların konaklama sektöründe fiyatların düşmesine yol açtığını anlattı. Kadaifçioğlu, "Türkiye’ye gelen kişi sayılarında çok büyük azalmalar olmasa bile gelirlerdeki düşüş daha fazla oldu. Bu durumun 2010 yılında da devam edeceğini düşünüyoruz. İş amaçlı seyahatlerde büyük bir daralma beklemiyoruz" dedi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.