ABD'li turist 1800 yıllık heykelleri kasten parçaladı

40 yaşlarındaki ABD'li bir turist, Kudüs'te bulunan İsrail Müzesi'ndeki antik Roma heykellerini parçaladı. Turist, 'Tevrat'a aykırı olduğu için' antik eserlere zarar verdiğini söyledi. Zarar gören eserlerin orijinal mi yoksa kopya mı olduğu bilinmiyor.

06/10/2023 13:08
ABD'li turist 1800 yıllık heykelleri kasten parçaladı

Gözaltına alınan ABD'li turist, heykellerin Tevrat'a aykırı olduğunu ve dini hassasiyetleri nedeniyle antik eserlere zarar verdiğini söyledi. İsrail makamları tarafından yayımlanan fotoğraflarda iki heykelin kaidelerinden ayrıldığı ve bazı parçalarının kırıldığı görülüyor.

Zarar gören heykellerden birinin 2. yüzyıla ait Athena büstü ve diğerininse 210-211 yıllarına ait Roma tanrısı Nemesis'i simgeleyen bir heykel olduğu belirtildi.

İsrail Müzesi, 500 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor

İsrail Müzesi'nden yapılan açıklamada, geçmişleri 2. yüzyıla kadar uzanan heykellerin müzenin arkeoloji kanadında sergilendiği ifade edildi. İsrail Müzesi, 500 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor.

Olayın ardından ABD'li turistin müze güvenliği tarafından alıkonulduğu ve ardından olay yerine gelen polis ekiplerine teslim edildiği aktarıldı.

Zarar gören antik eserler, profesyonel restorasyon için müzenin koruma laboratuvarına gönderildi

Independent Türkçe'nin haberine göre, polisten yapılan açıklamada, saldırganın "Tevrat'a aykırı olduğu için" heykellere zarar verdiği ifade edilirken, antik eserlerin profesyonel restorasyon için müzenin koruma laboratuvarına gönderildiği bildirildi.

Zarar gören Athena büstü 1978'de Tel Naharon'da, Nemesis heykeliyse 1957'de Negev'in kuzeyinde bulunmuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.