AB Komisyonu Air France kurtarma paketini onayladı

Bir süredir görüşmeleri devam eden Air France kurtarma fonu için Avrupa Birliği Komisyonu'ndan karar çıktı. AB Komisyonu Air France için 4 Milyar Euro'luk kurtarma paketini onayladı.

06/04/2021 13:45
AB Komisyonu Air France kurtarma paketini onayladı

Buna göre AB Komisyonu şirket için 4 Milyar Euro'luk kurtarma paketini onayladı. Bloomberght'de yer alan habere göre, komisyondan yapılan açıklamaya göre Fransa şirkete 1 Milyar Euro'luk sermaye koyacak ve farklı enstrümanlarla şirkete 3 Milyar Euro'luk kredi tahsis edilecek. Bununla birlikte şirket Paris dışındaki Orly havalimanındaki 18 slotundan vazgeçecek.

Plana ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire planın parçası olarak Fransa'nın şirkette en büyük hissedar olabileceğini ifade etti.

Air France-KLM ortaklığında Fransa ve Hollanda'nın yüzde 28 kombine payı bulunuyor 

Daha önce Le Maire, Air France-KLM ortaklığına yeni mali destek için Avrupa Birliği ile prensipte anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

Air France-KLM ortaklığında Fransa ve Hollanda'nın yüzde 28 kombine payı bulunuyor. Ülkeler, şirketin geçen yıl doğrudan krediler ve devlet destekli garantilerle 10,4 Milyar Euro'luk destek almasının ardından yeni bir fonlama planı üzerinde görüşmeler yürütüyordu.

Pandemiden diğer havayolu şirketleri gibi sert etki gören Air France-KLM ortaklığından geçen yılın son çeyreğinde 2,1 Milyar Euro'luk nakit çıkışı olmuştu. Air France-KLM ortaklığının Kovid-19 salgının etkisiyle 2020'de 7,1 Milyar Euro zarar ettiği belirtilmişti. Şirketin cirosunun 2020'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 59 azalarak 11,1 Milyar Euro olduğu aktarılmıştı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir