AB’den Google'a otel ve uçuş arama yaptırım uyarısı

Avrupa Komisyonu ve AB tüketici yetkilileri, Google'ın uçuşlar ve oteller için internet arama sonuçlarını sunma şeklini iyileştirmek ve bunları nasıl sıraladığını açıklamak için iki ay süre tanıdıklarını duyurdu. Aksi takdirde Google olası yaptırımlarla karşılaşacak.

28/07/2021 12:40
AB’den Google'a otel ve uçuş arama yaptırım uyarısı

AB, vatandaşlarının tatil planlamak için arama motorlarını kullanırken yanlış yönlendirilmesini önlemeyi hedefliyor. Bu nedenle AB, 'Google Flights' ve 'Google Hotels' hizmetleri konusunda şirketi daha şeffaf hale gelmeye zorlayacak.

AB'nin pozisyonu

Euronews’in haberine göre, AB'nin tüketici ajanslarına göre, arama sonuçlarında görüntülenen fiyatlar, önceden hesaplanabilen ücretleri veya vergileri içermeli ve teşvik edilen indirimleri hesaplamak için kullanılan referans fiyatlar açıkça tanımlanabilir olmalı.

AB Adalet Komiseri Didier Reynders, "AB tüketicileri tatillerini planlamak için arama motorlarını kullanırken yanlış yönlendirilemezler. Tüketicileri şeffaf ve tarafsız bilgilere dayanarak seçim yapabilmelerini sağlayacak zemini oluşturmamız gerekiyor." dedi.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, ticari uygulamaları nedeniyle uzun süredir pek çok yerde rekabet yasaları, anti-tekel uygulayıcıları ve tüketici gruplarının incelemeleriyle karşı karşıya kaldı. Bu sebeplerle ağır para cezalarına çarptırılmış olan şirket yetkililerin uyarılarını dikkate almazsa bir kez daha ciddi miktarda cezalar ödemek zorunda kalabilir.

AB kurumları ayrıca, bazı durumlarda satıcıların tüketicilerden daha fazla hakka sahip olduğuna işaret ettiği için Google'a, 'Google Store'un standart şartlarını gözden geçirmesini söyledi.

Google'ın yanıtları zamanında ve tatmin edici düzeyde olmazsa, ilgili Avrupa ajansları konuyu şirketle daha ayrıntılı bir şekilde tartışacak ve yaptırım uygulama aşamasına geçebilecek.

Google nasıl tepki verdi?

Google yaptığı açıklamada, "Bu diyaloğu memnuniyetle karşılıyoruz ve kullanıcılarımız için iyi olacak ve daha fazla şeffaflık sağlayacak iyileştirmeleri nasıl yapabileceğimizi görmek için tüketici koruma kurumları ve Avrupa Komisyonu ile yakın bir şekilde çalışıyoruz" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.