80 Euro’ya tanıtım kampanyası

İtalyan turistlerin Arnavutluk'taki bir restorandan 80 Euro'luk hesabı ödemeden kaçması ve hesabı İtalya başbakanının ödemesi medyada yer alınca, Arnavutluk bir anda gündeme yerleşti.

23/08/2023 23:40
80 Euro’ya tanıtım kampanyası

Konuyu CNN Türk.com'daki köşesinde ele alan Reha Erus, bu durumun Arnavutluk için bir tanıtım kampanyasına dönüştüğünü belirtti.

Reha Erus'un yazısı şöyle:

"Dünyada pek çok ülke turist çekmek için cömertçe para harcayarak reklam kampanyalarına başvuruyor. Türkiye de bunlardan biri. Zaten turizmde başı çeken ülkeler arasındayız. Özellikle Euro bölgesinden gelen turistler için hala ucuz ve cazip bir ülkeyiz. Ama öyle ülkeler var ki turizm kampanyaları için gerektiği kadar para harcayamıyorlar. Bunlardan biri de Arnavutluk.

Geçmişte Çin Halk Cumhuriyeti’nin Avrupa’daki uydusu olan Arnavutluk demirperde yıkıldıktan sonra kendine gelmeye başladı. Adriyatik sahillerindeki harika kumsallarını görücüye açınca haliyle karşı yakadaki İtalyanlar’ın dikkatini çekti. Ucuz, temiz ve komünizmden kalma disiplinli görünümü ile turizmde gelecek vaat ettiği biliniyor. Ama hala o büyük hamleyi yapamamanın sıkıntısını yaşıyor.

İtalya’nın aşırı sağcı kadın Başbakanı Giulia Meloni ‘Ferragosto’ olarak bilinen Ağustos kısa ara tatilini hayat arkadaşı Andrea Giambruno ve kızı Ginevra ile birlikte Arnavutluk’ta geçirme kararı aldı. Kendi olanaklarıyla gittiği Tiran’da resmi olmasa da mevkidaşı Edi Rama tarafından kabul edildi. Çok samimi geçtiği öğrenilen görüşme sırasında Arnavutluk Başbakanı Giorgia Meloni’ye Berat kentinde dört İtalyan turistin bir restoranda yemek yedikten sonra hesabı ödemeden kaçtıklarını söyledi.

Meloni konuya hemen hakim olarak büyükelçilik çalışanlarına İtalyan turistlerin restorana olan 80 Euro (2.400Tl) tutarındaki borçlarının kendi hesabından ödenmesi talimatını verirken ‘Gidin bu geri zekalıların hesabını kapatın’ dedi. Daha sonra elçilikten yapılan açıklamada da ‘Borcu Başbakanımız’ın hesabından kapattık’ denildi.

Nereden nereye. Bu olay İtalya’da büyük yankı gördü. 80 Euro’luk ödenmemiş bir hesabın Başbakan tarafından karşılanması ile Arnavutluk birden Çizme gündemine oturdu. Yaz tatili için kararsız kalan İtalyanlarda Adriyatik Denizi’nin bu henüz keşfedilmemiş ülkesi merak uyandırdı. Verilere göre son üç günde 10 bin İtalyan turist ucuz sayılan otel ve pansiyonlarda yer ayırtmış. Arkası mutlak gelecektir."

Yazının devamı: https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/reha-erus/80-euroya-turizm-kampanya


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.