640 km sahili olan Antalya’da her 300 metreye bir otel düşüyor

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Antalya'daki arazilerin otel yapımına açılmasına eleştirerek, “640 km sahili olan Antalya’da neredeyse her 300 metreye bir otel düşüyor" dedi.

27/07/2022 12:18
640 km sahili olan Antalya’da her 300 metreye bir otel düşüyor

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Resmi Gazete’de yayımlanan duyuru ile Antalya sınırlarındaki Hazine arazilerinin otel yatırımına dönüştürülecek olmasını eleştirdi.

Söz konusu kararla günübirlik tesisler ve personel lojmanları hariç Antalya’ya 6 bin 650 yatak kapasiteli 10 yeni tesisin önünün açıldığını belirten Yavuz, Cumhuriyet'te yer alan haberde, “640 km sahili olan Antalya’da neredeyse her 300 metreye bir otel düşüyor. Türkiye’de 18 bin 142 tesiste 2 milyon 6 bin 151 yatak kapasitesi mevcut. Önemli olan sadece tesis sayısını artırmak değil, bu tesisleri yaz ve kış doldurabilmek” dedi.

Bakanlıktan 51 yeni yer tahsisi 

Yavuz, “Belki daha kredisi bile ödenmemiş o şaşaalı yatırımlar birdenbire işe yaramaz beton yığınlarına dönüştüler. Turistin gelmediği pandemi gibi kriz dönemlerinde bölge büyük bir otel mezarlığından farksızdı” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilana çıkardığı yeni 51 yer tahsisi ile 24 bin yatak üç golf sahası ile personel binaları ve günübirlik tesisler yapılacak. Alanya ve Belek’tekilerin tahsisler orman arazisi içinde olması dikkat çekiyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.