3 çağrı ile 4,5 dakikada bir otel odası satılıyor

Neredekal.com, 2022 yılının ilk beş ayındaki verileri değerlendirerek müşterilerden gelen aramalar sonucu hangi yüzdelerle telefon görüşmelerinin satışa dönüştüğü, seyahat severlerin otellerden bilgi alırken ortalama kaç dakika görüşme yaptığı gibi detaylı bir rapor hazırladı.

15/06/2022 22:05
3 çağrı ile 4,5 dakikada bir otel odası satılıyor

Neredekal.com, 2022 yılının ilk beş ayındaki verileri değerlendirerek müşterilerden gelen aramalar sonucu hangi yüzdelerle telefon görüşmelerinin satışa dönüştüğü, seyahat severlerin otellerden bilgi alırken ortalama kaç dakika görüşme yaptığı gibi detaylı bir rapor hazırladı. Neredekal.com başta üye otelleri olmak üzere, online turizm acenteleri (OTA), villa sahipleri ve tüm iş ortaklarına 1,3 milyon müşteri yönlendirmesi yaptığını açıkladı.

Pandemi dönemi etkilerinin dağılmasıyla 2022’de seyahat severlerin Türkiye’nin değişik coğrafyalarındaki tatil arayışları ve istatistiklerine ışık tutan bu araştırma hakkında Türkiye’nin otel ve villa arama motoru Neredekal.com’un Genel Müdürü Gökhan Sivrikaya şu açıklamada bulundu:

2022’nin daha ilk yarısı tamamlanmadan 1,3 milyon müşteri yönlendirdik 

“Tatilseverleri ve iş ortaklarımızı tek platformda buluşturmaktan son derece mutluyuz. Üye tesisimiz olan oteller, villalar ve iş birliği yaptığımız online turizm acentelerine 2022’nin daha ilk yarısı tamamlanmadan 1,3 milyon müşteri yönlendirdik. Yönlendirdiğimiz telefon çağrılarında ortalama görüşme süresi, 1,5 dakika civarında gerçekleşti.

Yönlendirdiğimiz çağrılar için pek çok tesisimizden mutlu olduklarına dair geri bildirimler aldık, örnek vermek gerekirse Fethiye’den bir tesisimize 2 bine yakın çağrı yönlendirmesi yaptık, bu memnuniyeti sağlamak bizim için de çok mutluluk verici. En çok çağrı yönlendirdiğimiz iller sırasıyla Muğla, Mersin, İzmir, Antalya ve Balıkesir oldu.”

Çağrıların konaklamaya dönüşmesi çok önemli 

Otellere yönlendirilen telefon çağrılarının sayısının fazla olmasından ziyade, satışa dönüşüm oranlarının yüksekliğinin sevindirici olduğunu belirten Sivrikaya, “Bu çağrıların konaklamaya dönüşmesi hizmet verdiğimiz müşterilerimiz için çok daha önemli. Bu anlamda farklı segmentlerde çeşitli örneklem gruplarında son kullanıcılarımız ile görüşerek, hem konaklama ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadıklarını hem de memnuniyetlerini ölçüyoruz.

Tüm örneklem gruplarının ortalamasında her 3 çağrıdan birinin rezervasyona dönüşmesi sonucu, yaklaşık %33’lük bir dönüşüm oranı yakalanması sevindiriciydi. Ortalama 1,5 dakikalık görüşmenin yaşandığı yönlendirmelerimizde, 3 çağrı ile 4,5 dakikada bir otel odası satılmasına aracılık etmiş olduk.” dedi.

İlk 5 aylık veriler, hedeflerimize rahatlıkla ulaşabileceğimizi gösteriyor

Neredekal.com Genel Müdürü Gökhan Sivrikaya son olarak, “2022 yılına envanterimize villa dikeyini ekleyerek hem ziyaretçilerimiz hem de iş ortaklarımızı memnun edecek gelişmelerle başladık. İlk 5 aylık verilerimiz ışığında, Türkiye’nin otel ve villa arama motoru olarak hedeflerimize rahatlıkla ulaşabileceğimizi de öngörüyoruz.

Tatil severler platformumuz üzerinden otel ve villalara ait fiyatları karşılaştırıp en avantajlı konaklama seçeneklerini listeleyebildikleri gibi detaylı bölge tanıtımlarına, otel içeriklerine ve yorumlara da kolayca ulaşabilirler.” diyerek sözlerini noktaladı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.