21 uçakla gittiler... Binlerce İsrailli turist Türkiye'den ayrıldı

İsrail'in, İran'ın Türkiye'de bulunan vatandaşlarına yönelik saldırı düzenleyeceği gerekçesiyle seyahat uyarısı yapmasının ardından binlerce İsrailli için arka arkaya uçaklar havalandı.

15/06/2022 12:22
21 uçakla gittiler... Binlerce İsrailli turist Türkiye'den ayrıldı

İsrail'in, İran'ın Türkiye'de bulunan vatandaşlarına yönelik saldırı düzenleyeceği gerekçesiyle seyahat uyarısı yapmasının ardından, İsrail ve Türk istihbarat örgütlerinin iş birliği içinde bazı turistleri ülkeden çıkardığı öne sürüldü. Airport'un haberine göre, Türkiye'den 21 uçakta bulunan yaklaşık 4 bin İsraillinin ülkelerine döndüğü kaydedildi. 

İsrail merkezli Channel 13 yayın kuruluşuna göre, İstanbul'da alışveriş yapan bir çift, İsrail istihbaratı tarafından aranarak kaldıkları otele dönmemeleri ve İranlı suikastçıların orada olabileceğini haber verdi.

Pazartesi günü 3 bin 750 yolcu, 21 uçakla ülkelerine döndü

Bu çift otellerine dönüp eşyalarını almadan İsrailli ajanlar tarafından uçakla ülkelerine gönderildi. Çiftin kimliği ve neden hedef alınmış olabileceklerine dair detay verilmezken, İsrailli turistlerin ülkelerinde sorgulandığı yazıldı. İsrailli yetkililer iki hafta önce de Türkiye'de bulunan 100 vatandaşını arayarak ülkelerine dönmeleri için çağrı yapmıştı.

Tel Aviv yönetiminin özel bir tahliye planı yapmadığı belirtilirken, İsrailli Walla sitesi, pazartesi günü 3 bin 750 yolcunun 21 uçakla ülkelerine döndüğünü yazdı.

İsrailli turistlere yönelik saldırı ve kaçırma planlayan İran ajanların yakaladığı açıklandı

Bu yolculardan bazılarının Türkiye'de uçak değişmiş olabileceği belirtilen haberde, İsrailli yetkililerin havaalanında kalmanın güvenli olduğuna dair açıklamalarına yer verildi. Ynet haber sitesi de pazartesi günü, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın İsrailli turistlere yönelik saldırı ve kaçırma planlayan İran ajanlarını yakaladığına dair bir haber yaptı.

Haberde kaynak belirtilmezken, İsrailli güvenlik yetkilileri Reuters'a yaptıkları açıklamada, Türkiye'nin İran Devrim Muhafızları'na bağlı olduğundan şüphelendikleri bazı kişileri yakaladığını ifade etti. 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.