2023'ün seyahat verileri açıklandı... En çok otel rezervasyonu nerede yapıldı?

2023 yılını geride bırakmaya adım adım yaklaşırken, Enuygun; 2023 yılına dair seyahat verilerini açıkladı. Verilere göre bu yıl en çok İstanbul uçak biletleri satıldı, en çok İstanbul’da araç kiralandı ve yine en çok İstanbul’da otel rezervasyonu yapıldı. Otobüs biletinde ise yılın en çok otobüs bileti alınan destinasyonu Ankara oldu.

13/12/2023 12:37
2023'ün seyahat verileri açıklandı... En çok otel rezervasyonu nerede yapıldı?

Bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. Enuygun, yıl bitmek üzereyken 2023 yılına dair detaylı seyahat verilerini açıkladı. Verilere göre İstanbul en çok seyahat edilen destinasyon olurken, en çok seyahat edilen dönemse 1,5 gün izin alarak 9 gün tatil yapmanın mümkün olduğu Kurban Bayramı dönemi oldu.

En çok uçak bileti alınan destinasyon yurt içinde İstanbul, yurt dışında Lefkoşa oldu

Enuygun’un uçak bileti verilerine göre en çok uçak bileti alınan destinasyon İstanbul oldu. Yıl boyunca satışı yapılan uçak biletlerinin yüzde 29’u İstanbul'a satıldı. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip ediyor.  En çok yurt dışı uçak bileti alınan rotalarsa sırasıyla Lefkoşa, Bakü ve Belgrad oldu. 2023 yılında da vizesiz yerlere ilginin yüksek olduğunu söylemek mümkün.

Uçak biletlerine dair diğer veriler 2023 yılında uçakla seyahat eden kişilerin yüzde 59’unun erkek olduğunu gösteriyor. Bu yıl uçak ile seyahat edenlerin çoğu 35-45 yaş aralığındayken yolcuların yüzde 82’si tek yön uçak bileti almayı tercih etti. Yılın en ucuz uçak bileti tek kişilik İzmir- Adana rotası için 145 TL’ye alınırken en pahalı uçak biletiyse 110.000 TL’ye İstanbul – Şangay rotası için satın alındı. Yıl boyunca uçak bileti alan kişilerin yüzde 71’i yalnız seyahat etmeyi tercih etti.

2023 yılında en çok Ankara otobüs biletleri satıldı

Enuygun’un otobüs verileri yıl boyunca en çok Ankara otobüs biletlerinin satıldığını gösteriyor. Verilere göre Ankara’yı İstanbul, İzmir ve Antalya takip ediyor. Otobüs bileti satışlarında yılın en çok tercih edilen rotası İzmir – Esenler olurken en ucuz otobüs biletiyse Enuygun’un düzenlediği kampanya kapsamında 1 TL’ye Konya – Kahramanmaraş rotası için satıldı. Veriler otobüsle seyahat etmeyi tercih edenlerin yüzde 55’inin erkek olduğunu gösteriyor.

2023 yılında şehir otellerine talep yüksek oldu

Enuygun’un verileri otel satışlarının geçen yıla göre yüzde 120 arttığını gösterirken bu yıl en çok şehir otellerine rezervasyon yapıldığını ortaya koyuyor.  Ekonomik oteller, aile otelleri, spa otelleri ve balayı otelleri yıl boyunca en çok rezervasyon yapılan diğer otel konseptleri olarak öne çıkıyor.

Yüzde 60 oranında 2 kişilik otel rezervasyonlarının yapıldığı 2023 yılında, çocuksuz rezervasyonlarsa tüm rezervasyonların yüzde 91’ini oluşturuyor. En pahalı otel rezervasyonu 4 kişilik ve 15 günlük bir Bodrum tatili için 768.000 TL’ye yapılırken en uygun fiyatlı rezervasyonsa tek kişilik ve tek gecelik bir İstanbul seyahati için 100 TL’ye yapıldı. Yılın en uzun otel rezervasyonu Dubai’de 30 günlük bir seyahat içinken en kalabalık rezervasyonsa 9 kişilikti.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.