2023’ün en favori yurtiçi ve yurtdışı rotaları belli oldu

2023 yılına dair seyahat verilerinde İstanbul liderliğini korurken yurtdışında en çok vizesiz ülkelere uçak bileti alındı. Verilere göre bu yıl en çok İstanbul uçak biletleri satıldı ve yine en çok İstanbul’da otel rezervasyonu yapıldı. En çok yurt dışı uçak bileti alınan rotalarsa sırasıyla vize gerektirmeyen Lefkoşa, Bakü ve Belgrad oldu.  

17/12/2023 22:48
2023’ün en favori yurtiçi ve yurtdışı rotaları belli oldu

Enuygun’un uçak bileti verilerine göre en çok uçak bileti alınan destinasyon İstanbul oldu. Yıl boyunca satışı yapılan uçak biletlerinin yüzde 29’u İstanbul'a satıldı. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip ediyor.  2023 yılında da vizesiz yerlere ilgi yüksekti. En çok yurt dışı uçak bileti alınan rotalarsa sırasıyla Lefkoşa, Bakü ve Belgrad oldu.

Uçak biletlerine dair diğer veriler 2023 yılında uçakla seyahat eden kişilerin yüzde 59’unun erkek olduğunu gösteriyor. Bu yıl uçak ile seyahat edenlerin çoğu 35-45 yaş aralığındayken yolcuların yüzde 82’si tek yön uçak bileti almayı tercih etti. Yılın en ucuz uçak bileti tek kişilik İzmir- Adana rotası için 145 TL’ye alınırken en pahalı uçak biletiyse 110.000 TL’ye İstanbul – Şangay rotası için satın alındı. Yıl boyunca uçak bileti alan kişilerin yüzde 71’i yalnız seyahat etmeyi tercih etti.

2023 yılında şehir otellerine talep yüksek oldu

Otel satışlarının geçen yıla göre yüzde 120 arttığını gösterirken bu yıl en çok şehir otellerine rezervasyon yapıldığını ortaya koyuyor.  Ekonomik oteller, aile otelleri, spa otelleri ve balayı otelleri yıl boyunca en çok rezervasyon yapılan diğer otel konseptleri olarak öne çıkıyor. Yüzde 60 oranında 2 kişilik otel rezervasyonlarının yapıldığı 2023 yılında, çocuksuz rezervasyonlarsa tüm rezervasyonların yüzde 91’ini oluşturuyor.

En pahalı otel rezervasyonu 4 kişilik ve 15 günlük bir Bodrum tatili için 768.000 TL’ye yapılırken en uygun fiyatlı rezervasyonsa tek kişilik ve tek gecelik bir İstanbul seyahati için 100 TL’ye yapıldı. Yılın en uzun otel rezervasyonu Dubai’de 30 günlük bir seyahat içinken en kalabalık rezervasyonsa 9 kişilikti.

Seyahatseverler, vizesiz, hatta pasaportsuz seyahat edebildikleri ülkelere yöneldiler

Enuygun Ticaret Direktörü Orkun Özkan, 2023 yılının sektör açısından verimli bir yıl olduğunu söyledi. Özkan, “2023 yılı, pandeminin ardından dünya ve ülke turizmi için en parlak geçen yıl oldu. Yolcularımızın 2023’te artarak vizesiz, hatta pasaportsuz seyahat edebildikleri ülkelere yönelmeleri oldu.

Yaşanan vize sorunları ile uğraşmak istemeyen yolcular daha çok KKTC, Azerbaycan, Gürcistan ve Sırbistan gibi ülkelere seyahati tercih ettiler, bu rotalara olan ilginin yüzde 60 gibi yüksek bir seviyede arttığını gözlemliyoruz” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.