2023 Hasankeyf Turizm Yılı ilan edilsin

Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un açıkladığı “2023 Turizm Strateji Hedefleri” doğrultusunda Batmanlı turizmciler, 2023 yılının “Hasankeyf Turizm Yılı” ilan edilmesini istiyor.

05/10/2019 15:14
2023 Hasankeyf Turizm Yılı ilan edilsin

Real Konak Hotel Genel Müdürü Hüseyin Aslan, Ilısu Barajı’nda su tutulmaya başlamasıyla birlikte, 2023 yılında Hasankeyf’in bölge turizminin başkenti olacağını söyledi. Su altı dalış turizmi olanaklarıyla, kanyonlarıyla, aralarında Zeynel Bey Türbesi, Artuklu Hamamı, Hasankeyf Kalesi, İmam Abdullah Zaviyesi’nin de bulunduğu tarihi eserleriyle, kültürel değerleriyle tarihi ilçenin bir açık hava müzesi olduğunu vurgulayan Aslan, “12 bin yıllık geçmişiyle Hasankeyf, her alanda bölge turizminin başkenti olacak niteliğe sahiptir.

Biz bölge turizmcileri olarak, 2019 yılının “Göbeklitepe Turizm Yılı” ilan edildiği gibi, 2023 yılının da “Hasankeyf Turizm Yılı” ilan edilmesini istiyoruz. Bu kararla, bölge turizmi de şahlanmış olacak. Cumhurbaşkanımızın bu talebimizi değerlendireceğine inanıyoruz” dedi.

Turizm sadece deniz-kum-güneşten ibaret değildir

Terörden arındırılmış bölgelerin yeniden turizm alanları kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Hüseyin Aslan, turizmin sadece kum, deniz ve güneşten ibaret olmadığını, arkeolojik ve kültürel alanların da turizm kavramı içinde geniş yer bulmasının gerektiğine dikkat çekti. Hüseyin Aslan, Güneydoğu illerinde turizm tanıtım merkezlerinin kurulması gerektiğini de dile getirdi.

Batman’a son Valiler Kararnamesi ile atanan Batman Valisi Hulusi Şahin’e, kente gelir gelmez turizm alanında bugüne kadar gün yüzüne çıkarılmayan tarihi değerleri ve farklı turizm destinasyonlarıyla ilgili  projeleri hayata geçirdiği için teşekkür eden Aslan, 2023 yılının “Hasankeyf Turizm Yılı” ilan edilmesi konusunda desteklerini istediğini kaydetti.

Hasankeyf Türkiye tanıtım filmlerinde yer almalıdır

Aslan, son olarak 12 bin yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarihi Hasankeyf’in yeni yerleşim yerindeki konumu, Hasankeyf Kalesi ve mağaraları ile  Batman ve Güneydoğu turizmine  büyük katkı sağlayacak olan yeni Hasankeyf’in Türkiye tanıtım filmlerinde yer alması gerektiğini de vurguladı.

 

Yorumlar