11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi başladı

AKTOB’un düzenlediği 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Antalya-Kunda’daki Nirvana Cosmopolitan’da başladı. Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı kongre AKTOB Başkanı Erkan Yağcı’nın açılış konuşması ile start aldı.

25/11/2021 08:11
11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi başladı

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, kongrenin açılışında şunları söyledi:

“AKTOB Türk turizmini büyüme sürecinde sektörün sesi olmuştur. Bizler sektörün geleceğinde vizyon oluşturan birlikleriz. Bu kongrenin 11.’sini düzenliyoruz. Bu kongrede emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Covid-19 aşısının küresel anlamda yaygınlaşması ile kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılmış ve uçak seferleri başladı. Yaptığımız çalışmalarda Cumhurbaşkanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza, İçişleri Bakanımıza, Dışişleri Bakanımıza, Sağlık Bakanımıza, meslek birliklerine bu zor dönemde katkıları için birliğimiz adına teşekkür ediyorum.

Turizm hareketlerini konuşurken salgın yokmuş gibi düşünmemeliyiz

Salgının başından bu yana yapılanların takdir edilmesi gereken bir dönem yaşıyoruz. Turizm hareketlerini konuşurken salgın yokmuş gibi düşünmemeliyiz. Turizm hareketlerini başlatmak için çok yoğun çaba harcadık. Bu noktada Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a ayrıca çok teşekkür ediyoruz.

İnsan kaynaklarımızı korumak en önemlilik konumuz oldu. Turizm sektörü toparlanırken sektörün gelecekte daha sağlam olabilmesi için hareket etmeliyiz. Riske dayalı çözümler bulmak çok önemli. Geçtiğimiz haftalarda yapılan bir toplantıda krizden en çok etkilenen turizm sektörünün toparlanması ve dayanıklılığı için desteklerin devam edeceği bildirildi.

Seyahatlerin sorunsuz olması hedefleniyor. Bu da gelecek için bizi umutlandırıyor. İş birliği ve koordinasyon krizlerin en önemli argümanıdır. Sağlık ve hijyen aynı kararlılıkla sürdürülmelidir.

Oyunun yeniden kurgulandığı bir dönemdeyiz

Bu kadar kısa sürede toparlandıysak devletimize ve sektörümüze güvenimizden kaynaklanmaktadır. Turizmin çeşitlendirilmesi, sezonun uzatılması gerekmektedir. Oyunun yeniden kurgulandığı bu dönemde turizm hedeflerimizi gerçekleştirmede birincisi yönetişim, ikincisi finansman ve üçüncü nokta da sistemler ve araçlar önemlidir. TGA, esnek ve hızlı hareket edebilmiştir.Sağlık ve iklim krizleri ile dengesi bozulan dünya için turizmi sürdürülebilir kılmalıyız. Daha dayanıklı bir turizm için ortak bir vizyon oluşturabiliriz. Turizmci çevreye saygılıdır. İnsanlar huzur içinde eğlenmek istiyor. Bunun için mutfağından ön bürosuna sunulan hizmetlerin sürdürülebilir olması gerekiyor.

2022 için beklentiler olumlu... Dibi gördük artış çıkışa geçiyoruz

Yetenekli işletmeler ve yetenekli destinasyonlar önemlidir. Söylem ve eylemi birlikte yaratmak gerekiyor. Turizm 50’den fazla sektörden mal ve hizmet alıyor. Pandemi olmayınca bu sektörler de durdu. 2022 için beklentiler olumlu. Dibi gördük artış çıkışa geçiyoruz. Pandeminin üstesinden geldik ve geleceğin turizmi için çalışacağız.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.