Ziyaretçiler korkuyor diye... Müzedeki 'Ağlayan Çocuk' heykeli depoya kaldırıldı

Antalya Kaleiçi Etnografya Müzesi’nde sergilenen ve çalışanların korku filmi karakteri ‘Chucky’ adını taktığı, leğende annesi tarafından yıkanırken ağlayan çocuk heykeli, ziyaretçileri korkuttuğu gerekçesiyle depoya kaldırıldı.

21/07/2022 09:54
Ziyaretçiler korkuyor diye... Müzedeki 'Ağlayan Çocuk' heykeli depoya kaldırıldı

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden emekli olan heykeltıraş Tülay Aktaş tarafından tarihi konak yaşantısını anlatması amacıyla hazırlanan ve Antalya Kaleiçi Etnografya Müzesi’nde sergilenen silikon Heykel koleksiyonu, sanatçı ile müze yönetimini karşı karşıya getirdi.

Koleksiyonda bir annenin leğende 3 yaşındaki çocuğunu yıkaması iki ayrı silikon heykel ile tasvir edildi. Ancak iddiaya göre, yıkandığı için ağlar şekilde tasvir edilen çocuk heykeli müzeyi gezen ziyaretçileri korkuttu. Hürriyet'te yer alan habere göre, müze personeli de çocuk heykele, ünlü korku filmi serisindeki ‘Chucky’ lakabını taktı. Ziyaretçilerin şikâyetleri artınca hem anne hem de çocuk heykeli apar topar depoya kaldırıldı. 

YIKANAN ÇOCUK AĞLAMAZ MI?

Heykellerin depoya kaldırılması nedeniyle büyük üzüntü yaşadığını söyleyen Tülay Aktaş, şöyle sitem etti: “Üç yaşında annesi tarafından leğende yıkanan bir çocuğu anlatan heykelle ilgili rahatsızlık bana da aktarıldı. Hatta birtakım değişiklikler istendi. ‘Neden bu çocuk ağlıyor?’ diye soruldu. Yıkanan çocuk ağlamaz mı? Ben bu çalışmada doğal bir ifade yakalamaya çalıştım.

Ama heykel birilerine göre korkutucu olmuş hatta Chucky diye lakap takmışlar sonra da depoya kaldırmışlar. Bu heykeller silikon. Gözler ve dişler gerçek protez. Saçlar tek tek ekilerek hazırlanıyor. Yani çok ciddi bir emek var. Ben sanatçı olarak doğru yüz ifadesini bulmak için çok detaylı gözlemler yapıyorum.

Böyle bir emeğin korkutucu olduğunu varsayarak sergiden kaldırılmasının ne kadar doğru olduğu tartışılmalı.” İddialarla ilgili Hürriyet’e konuşan müze yetkilileri ise heykellerin beğenilmediği gerekçesiyle depoya kaldırıldığını açıkladı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.