Zaman Akıllı Şehirler değil, Akıllı Şehirliler vakti

Önümde uçsuz bucaksız koskocaman yüzlerce kilometreye yayılmış muhteşem Türk Rivierası, tertemiz turkuaz deniz, Portakal kokulu meltem, nar bakışlı Antalya selam durmuştu adeta ilk geldiğimde bana.

15/04/2019 02:16
Zaman Akıllı Şehirler değil, Akıllı Şehirliler vakti

Antalya bir eserdir!

Antalya’yı 1975 yılından beri tanıyorum. İlk geldiğinde bende ihtişamına, doğasına ve tarihine hayran olmuştum. 17 yaşındaydım, yıllarca Türkiye’ye gelmemiştim, Antalya’ya indiğimde buranın ne kadar sevileceğini hemen hissetmiştim.

Muhteşem bir Akdeniz Körfez’i, heybetli çılgın Toroslar, her yer tarih, her yer tiyatro: Perge Aspendos, Termesos: Bir  tarafta Phaselis ve Demre kentleri denizin içinde yüzyıllardır aşk uykusunda, gün batımında yakamozların doğal dansında Kemer’in şımartıcı güzelliğinin sunduğu doğal Akdeniz akşamları,  öbür tarafta ertesi gün sabahın sakinliğinde Side’nin,  Alanya’nın kadim tarihinde ısıtılmış sıcacık dost selamın sımsıcak hoş ve dost muhabbetleri karşılıyordu beni Pamfilya’da.

Önümde uçsuz bucaksız koskocaman yüzlerce kilometreye yayılmış  muhteşem Türk Rivierası, tertemiz  turkuaz deniz, Portakal kokulu meltem, nar bakışlı Antalya selam durmuştu adeta ilk geldiğimde bana.

Antalya rüyam başlamıştı

Türkmenler'in, Yörükler'in ve Girit Türkleri'nin ve son yüzyılda yerleşen Balkan ve Çerkez göçmenlerin misafirperverliğinde pamuk tarlalarının beyazlığında Rodos çicekleri ve Yaseminler'in süslediği doğa cennetinde dünyanın en çok antik kenti tek vilayette Antalya’da buluşmuş, dünyaya “Gelin bizi keşfedin !” diye davetini duyar gibi olmuştum sanki ...

O yıllarda benimle Antalya’ya gelenler şaşırıyor, görenler inanamıyor, duyanlar da heyecanlanıyordu. 1979 da getirdiğim bir Alman gazeteci “Dünyada cennet keşfedildi” diye Antalya’yı yazmıştı.

Antalya'nın zenginliği, bütün Türkiye’yi geçindirir

Antalya’nın canlı arşivi dostum Hüseyin Çimrin’de benzeri yabancı gazetelerin küpürlerin olduğunu biliyorum. Bizler de  o zaman Antalya’nın bir avuç genç turizmcisi olarak, “Buraları iyi planlanır ve yapılandırılırsa, Antalya'nın bu zenginliği bütün Türkiye’yi geçindirir” diyorduk. 

İnanmıştık: Dünyanın hiç bir yerinde böyle yoğun bir şekilde ve sıklıkta doğa, tarih ve kültür zenginliği yok, olmadı, olmayacak!” derken, ellerimizden yıllar hızlıca kayıp/ akıp geçiverdi. O rüya Antalya gitti, şimdi hepimizin eseri olan Antalya bize miras kaldı.

Ancak Antalya rüyamız devam ediyor 

Herkes Antalya eserini kendine göre farklı yorumluyor. Kimisi “Bu şehrin kahramanı benim” derken, diğeri “Bu şehre ben imzamı attım” diyor. Bir başkası “Antalya’ya çok katkım oldu, bu kadar yatırım yaptım “ derken , bazı Jeepcilerde Antalya bana çok şey borçlu edası içinde şehirde geziyor, turluyor ..

“O güzelim Antalyamı bozdular, her yer taş duvar, ne denizi ne dağları görebiliyoruz, balkonumuzdan ne rüzgar esiyor, ne de yağmurun bereketini görebiliyoruz, betona hapsolduk” diyen de var; "Dünya kenti olduk, Antalya dünya ile yarışıyor, modern bir kent olduk” diye beğenisini ifade eden de.

Antalya'nın kaybettikleri/ kaybettirdikleri de az değil

Bazıları da “Turistlerin büyük çoğunluğu sadece otele geliyor, Antalya onlar için sadece bir rezervasyon adresi, oğlum , kızım işsiz , buzdolabı boş, bu nasıl dünya kenti?” diye soruyor.

Antalya'nın mutlaka kazandırdıkları, kazananları var ama, kaybettikleri/ kaybettirdikleri de az değil:

Doğa, deniz, tarih, kültür ve sanat kaybedenler listesinin ilk sırasında.

Antalya’nın yumuşak gücü eridi gitti. 

Bu çarkı artık tersine döndürmeliyiz. 

Yerel kalkınmanın tüm güzel, verimli, sağlıklı, sürdürebilir örneklerini Antalya’ya ve tabii diğer kentlerimizede taşımalıyız. Kentlerimizi AB kalkınma normlarına taşımalıyız. AB vatandaşları ile samimi ve dostane ilişkilerimizi yerelden hızlandırmalıyız. 

Doğa, sanat, kültür ürünleri ve yatırımları ile Antalya’yı şimdiden geleceğin piyasalarının taleplerine akord etmeli, ayarlamalıyız. Dünyada çok güzel ve kazandırıcı, kalkındırıcı örnekler var.  Ben bu son 45 yılda onlarca Valiye, Belediye Başkanına, Bakana devamlı yüksek ses ile kalabalık ortamlarda Antalya’yı bekleyen tehlikeleri söyledim.

Antalya’yı ucuzlatan çalışma, konsept ve kişileri ifşa ettim. Hepsiyle çok sert tartışarak dostluklar kurdum. Şimdi yine söyleyeceğim: Fikirlerimi ve önerilerimi başta  Büyük Şehir Belediye Başkanı dostum Muhittin Böcek olmak üzere bütün seçilmiş başkanlara aktaracağım. 

Zaman Akıllı Şehirler değil, zaman Akıllı Şehirliler vakti.

Kalkınma yoksa büyüme çöplüktür.

Yazar Bilgisi

Yorumlar