Yurt dışında kaç tane Türk oteli var?

Yurtdışı yatırımda Rixos, Divan, Dedeman, Titanic, Princess International, Doğuş gibi büyük gruplar öne çıkıyor.

31/12/2019 23:40
Yurt dışında kaç tane Türk oteli var?

Türk turizmcilerin Asya, Avrupa, Amerika ve Afrika'daki 23 ülkede 41 oteli bulunuyor. Toplam 9 Türk otel grubunun 23 ülkede 41 oteli ve toplamda 8 bin 965 odası bulunuyor.

Türk otel gruplarının yurt dışındaki otel sayısı

Otel Grubu                                        Otel Sayısı

Rixos                                                      16

Princess International                               13

Dedeman                                                 4

Divan                                                       3

Titanic Hotels                                           3

The Marmara                                           1

Doğuş Grubu                                           1

Adalı Grubu                                             1

Aydeniz İnşaat                                         1

Permak Grubu                                         1

TOPLAM                                                44

Çoğu Orta Asya ülkelerinde

 Türkiye'de 13 oteli bulunan Rixos’uıı yurtdışı halkasının büyük kısmını Asya'daki otelleri oluşturuyor. Kazakistan'da dört oteli bulunan Rixos'un Azerbaycan'da üç, Birleşik Arap Emirlikleri'nde iki, Ukrayna ve Rusya'da birer oteli hizmet veriyor.

Almanya'da Titanic Hotels

Titanic Hotels Grubu, Türkiye'de edindiği tecrübeyi yurt dışına da taşıdı. Almanya Berlin'de halen faaliyette olan bir oteli bulunan grup, yine Berlin'de 2 otelin de inşaatını sürdürüyor.

Dedeman Hotels 

Türkiye'nin yedi farklı bölgesinde 15 oteli bulunan Dedeman Grubu'nun İse yurtdışında dört oteli bulunuyor. Grubun Irak'ın Erbil, Özbekistan'ın Taşkent, Rusya'nın Moskova, Kazakistan'ın ise Tavros kentinde birer oteli var.

Divan Hotels

Turizmde hızlı bir büyüme gösteren Koç Grubu'nun sektördeki amiral gemisi olan Divan, yurtiçinde 12 otele sahip. Türkiye'nin yedi ilinde oteli bulunan Divan Grubu'nun yurtdışında ise yatırımları komşu ülkelerde. Grubun Irak, Gürcistan ve Azerbaycan'da birer oteli var.

Gayrimenkul şirketi Aydeniz İnşaat ise geçtiğimiz yıllarda tamamladığı Ayada oteli ile ünlü turizm merkezi Maldivler'de hizmet veriyor.

Avrupa'da en çok oteli olan Türk şirketi ise yatırımcısı Sudi Özkan'a ait Princess International Group. Grubun Bulgaristan'da dört, Belarus'ta ve Makedonya'da birer oteli bulunuyor. 

Rixos Grubu'nun ise geçen yıl devraldığı İsviçre'deki Davos Flüela ve Hırvatistan'da birer oteli hizmet veriyor. İtalya'nın en lüks otellerinden Capri Palace'a ortak olan Doğuş Holding, Avrupa'daki bir diğer Türk yatırımcısı olarak dikkat çekerken, Permak Grubu Venedik'te bulunan San Clemente Palace ile listeye eklenen Türk firması olarak öne çıkıyor.

 Amerika'da Princess damgası

 ABD'de iki Türk şirketine ait birer otel var. Adalı Grup Teksas eyaletinde otelcilik yaparken The Marmara Grubu ise finans merkezi New York'ta turistleri ağırlıyor. Orta ve Güney Amerika'da ise beş farklı ülkede yedi Türk oteli bulunuyor. Princess International'a ait otellerin ikisi Surinam'da, ikisi Belize'de faaliyet gösterirken grubun ayrıca Panama, Guyana ve Dominik Cumhuriyeti'nde birer oteli casino'larıyla birlikte hizmet veriyor.

 Afrika'da Rixos

 Türk otelcilerinin yakından takip ettiği ancak Arap Baharı ile duraklama yaşadığı Afrika'da ise turizmcilerin hedefi kıtanın kuzey kısmı. Halen Afrika'da Türklerin işlettiği üç otel bulunuyor. Tamamı Rixos Grubu'na ait bu otellerin ikisi Mısır'da biri ise Libya'da müşterilerini ağırlıyor. (Mehtap Halıcı / Para Dergisi)

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.