Yurt dışı ve yurt içinde en çok seyahat edilen rotalar belli oldu

Yılın en çok aratılan ve yolculuk yapılan rotaları belli oldu. Hazırlanan değerlendirme raporuna göre, Yurt içi uçak yolculuklarında İstanbul-İzmir, yurt dışı uçak yolculukları için ise İstanbul-Bakü biletleri aratıldı.

20/12/2022 21:56
Yurt dışı ve yurt içinde en çok seyahat edilen rotalar belli oldu

Yılın en çok aratılan ve yolculuk yapılan rotaları belli oldu. Hazırlanan değerlendirme raporuna göre, Yurt içi uçak yolculuklarında İstanbul-İzmir, yurt dışı uçak yolculukları için ise İstanbul-Bakü biletleri aratıldı. Otobüs yolculuklarında İstanbul-Ankara ilk sırayı aldı. 

Online seyahat biletleme, araç kiralama ve otel rezervasyonu platformu Obilet, 2022'deki seyahat tercihlerine ilişkin verilerini açıkladı. Şirket açıklamasına göre, rapor, 2022'de en çok aranan rotalar ile yılın en ucuz ve en pahalı biletlerinin hangi rotalara ait olduğu ile ilgili sorulara yanıt veriyor.

Bu yılın en çok aranan rotaları 

2022 yılı için hazırlanan değerlendirme raporuna göre, bu yılın en çok aranan rotaları önceki yıllarda olduğu gibi otobüs yolculukları için "İstanbul-Ankara" olurken, yurt içi uçak yolculukları için "İstanbul-İzmir", yurt dışı uçak yolculukları için ise, "İstanbul-Bakü" şeklinde gerçekleşti.

Dünya.com'da yer alan habere göre, geçen yıllara kıyasla araması artan ve yolcular açısından daha popüler hale gelen rotalarda ise farklı gelişmeler yaşandı. Otobüs yolculukları için internet üzerinden aranma adedi en çok artan rota "Bingöl-Diyarbakır" oldu.

Uçak yolculuklarında ise aramalar bazında en yüksek artışlar yurt içi uçuşlarda "Van-Trabzon", yurt dışı uçuşlarda ise "İstanbul-Jakarta" rotalarında gözlemlendi.

En çok bilet tatil dönemlerinde satıldı

En çok bilet satılan aylar, okulların yaz tatiline girdiği ve Kurban Bayramı arifesine denk gelen bir dönem olması nedeniyle otobüs ve yurt dışı uçak yolculuklarında haziran ayı olurken, yurt içi uçak yolculuklarında ise ara tatilin olduğu kasım ayı başı çekti.

Biletlerin en çok satıldığı gün, otobüs yolculuklarında 4 Mayıs (Ramazan Bayramı dönüşü), yurt içi uçuşlarda 15 Haziran (okulların kapanış haftası), yurt dışı uçuşlarda ise 22 Eylül oldu.

Bu yıl otobüs yolculuklarındaki en pahalı bilet 3 bin 240 TL ile "İstanbul-Dortmund" rotasında satıldı. Obilet üzerinden satışı gerçekleştirilen biletler arasında yurt içi uçuşlarda satılan en pahalı tek yön/aktarmasız bilet 3 bin 652 TL ile "İstanbul-Antalya" uçuşuna, yurt dışı rotalarda satılan en pahalı tek yön/aktarmasız bilet ise 33 bin 501 TL ile "İstanbul-Birmingham" uçuşuna ait oldu.

2022'de satışı gerçekleşen en ucuz şehirlerarası otobüs bileti 

2022'de satışı gerçekleşen en ucuz şehirlerarası otobüs bileti 12 TL ile "Eskişehir-Kütahya" seferine ait. Diğer taraftan, 2022'de uçak biletlerindeki fiyat artışları bazı rotalarda yüzde 200'lere ulaşmasına rağmen yurt içinde "Diyarbakır-Trabzon"

uçuşuna 105 TL'den, yurt dışında ise "İstanbul-Tahran" uçuşuna 341 TL'den bilet satın alan yolcular "2022'nin en ucuz uçak biletleri"ne sahip olma şansını yakaladı.

Gençlerin ve kadınların otobüs yolculuklarındaki ağırlığı daha fazla

Obilet'in rakamlarına göre gençlerin ve kadınların otobüs yolculuklarındaki oranı uçak yolculuklarına göre daha yüksek. Obilet'e göre, bu yıl satılan otobüs biletlerinin yüzde 37'si 18-24 yaş arası yolcular tarafından alındı.

Aynı yaş grubunun uçak bileti alımındaki ağırlığı ise yüzde 33 düzeyinde. Bu yıl otobüs biletlerinin yüzde 43'ü, uçak biletlerinin ise yüzde 37'si kadınlar tarafından satın alındı.

2022 sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada otobüs biletlemesinde online kanalların öne çıktığı, dijitalleşmenin hız kazandığı bir yıl oldu. Hindistan, Brezilya, Meksika gibi pazarlardaki online bilet satış platformları satışlarını artırdı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.